Almanya Başbakanı Scholz ifade verdi: Vergi işlemleri üzerinde hiçbir etkim yoktu

Almanya Başbakanı Scholz ifade verdi: Vergi işlemleri üzerinde hiçbir etkim yoktu

Almanya Başbakanı Olaf Scholz; Almanya, Danimarka ve Fransa'da vergi kaçırıldığına dair 2017'de Cum-Ex Dosyaları'nın ortaya çıkarılmasının ardından başlayan ve halen devam eden soruşturmalar kapsamında ifade verdi.

Sosyal Demokrat Partili (SPD) Scholz, Hamburg merkezli Warburg Bankası'nın Cum-Ex adı verilen şüpheli hisse senedi anlaşmalarıyla devlet hazinesinden aldığı 47 milyon euroluk vergi iadelerini zamanında geri talep etmemekle suçlanıyor. 

Sputnik'te yer alan habere göre; aynı zamanda eski Hamburg Eyaleti Başbakanı ve eski Almanya Maliye Bakanı olan Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Hamburg Eyalet Meclisi'nde kurulan araştırma komisyonunun karşısında suçlamaları reddetti.

Hamburg Eyalet Meclisi'nin komisyonu, 2016'da yerel finans yetkililerinin Warburg'dan Cum-Ex üzerinden aldığı 47 milyon euro vergi iadesini geri alma talebinden neden vazgeçtiğini, bunda Scholz'un herhangi bir siyasi etkisinin olup olmadığını araştırıyor. Bankacıların 2011-18 arası eyalet başbakanı olan Scholz ile görüştükten sonra devletten çaldıkları parayı geri vermedikleri iddia ediliyor.

2018-21 arası Almanya Maliye Bakanı olan Scholz'un 2020'deki Federal Meclis Maliye Komisyonu toplantılarında, 2016 ve 17'de Warburg Bankası'nın ortakları Christian Olearius und Max Warburg ile 3 görüşme yaptığını önce kabul sonra inkar ettiği çelişkili beyanlar verdiğine dair tutanaklar da Stern dergisinde yayımlandı.

Bugün, komisyon oturumunda gerçeği söyleyeceğine dair yemin eden Scholz, ifadesinde masumiyetini savunmaya devam ederek, "Warburg'la ilgili vergi işlemleri üzerinde hiçbir etkim yoktu" dedi.

'Vergi kaçakçılığının önemsiz bir suç olmadığını ve bunu hep böyle gördüğünü' söyleyen Scholz, "Warburg veya Olearius'a ayrıcalıklı muamele yapılmadı" ifadesini kullandı. 'Hamburg Başbakanı iken iş dünyasının önde gelen isimleriyle sayısız görüşme yaptığı için Olearius'la görüşmelerine dair aklında kalan özel bir anı olmadığını' söyleyen Scholz, "Bu tür toplantılarda anlaşmaya varıldığına dair hiçbir yerde en ufak bir ipucu yok. Ben her zaman doğru davrandım" dedi.

Scholzz, 'Warburg'un sermaye kazancı vergisini daha sonra ödediği için Hamburg'un zarar görmediğini' savundu.

Bild gazetesi, bugün, Olearius'un 26 Ekim 2016'da Scholz ile görüşmesinin ardından günlüğüne yazdıklarından şu alıntıları yayımladı; "Soru soruyor, dinliyor, fikir beyan etmiyor, ne düşündüğü ya da nasıl hareket edeceğine dair herhangi bir işaret vermiyor."

"Şansölyenin ettiği tek bir kelimeye bile inanmıyorum"

Anamuhalefetteki Hıristiyan Demokrat Parti'nin (CDU) lideri Friedrich Merz, bu ifadeye "Şansölyenin ettiği tek bir kelimeye bile inanmıyorum" tepkisini verdi. Merz, "Almanya'da hiç kimse Olaf Scholz'un bu kadar çok şeyi unutabileceğine inanmıyor" dedi.

Komisyonun, daha aylarca sürmesi beklenen soruşturma kapsamında Scholz'u tekrar ifade vermeye çağırması öngörülüyor. 

Cum-Ex davası, tek bir ödemede birden fazla vergi indirimi talep etmek için temettü günü boyunca kendi aralarında şirket hisselerini hızla değiş tokuş eden çok sayıda katılımcıyı içeriyor. Almanya tarihinin en büyük vergi kaçakçılığı ile ilgili olarak, onlarca kişi hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Warburg, Scholz'un maliye bakanı olduğu önceki Angela Merkel hükümetinin baskısıyla on milyonlarca Euro'yu geri ödemek zorunda kaldı.

Scholz'un e-posta kayıtları incelendi 

Ayrıca Scholz'un Hamburg Eyaleti Başbakanı olduğu dönemde kullandığı hesaptaki e-postalar müfettişler tarafından incelendi. Son olarak müfettişlerin Scholz'un eski ofis müdürü Jeanette Schwamberger'in e-postalarına da el koyduğu haberi geldi.