Almanya‘ da iki Öğretmen derneğinden ortak Seminer

Almanya‘ da iki Öğretmen derneğinden ortak Seminer

Almanya’ nın Kuzey Ren Vesfalya Eyaletinin Meschede kasabasın’ da Hotel Hennedamm’ da Friedrich-Ebert- Vakfının( FES) desteğiyle bir eğitim semineri düzenlendi.

Kuzey Ren Vesfalya Eyaletinde çalışmalarını sürdüren NRW Türkiyeli Öğretmenler Birliği ( NRW-TÖB) ile NRW Türk Öğretmenler
Derneği’ nin( NRW-TÖD) ev sahibilik yaptığı seminderde yeni yasal düzenlemeler ve Türkiyeli
öğretmenlerin sorunları, Anadilin durumu tartışıldı.
Meschede’ deki Seminer programının Akışında tam olarak şu konular konuşuldu;
NRW TÖD Başkan yardımcısı Ayla Erfidan-Ocakdan ile NRW-TÖB Başkanı Zülfü Gürbüz Anadili
Dersleri, Çok dillilik, Uyum, Yeni Yönetmelik Taslağı, Güncel Bilgi ve Gelişmeler konusunda tüm
katılımcıları bilgilendirdiler. Seminerde ayrıca Dernek üyesi katılımcı Öğretmenlerin günlük sorunları ve çözüm önerileri konuşuldu. Sorumluluğunu Mehmet Tanlı’ nın yaptığı Semineri Ayla Erfidan ve Zülfü Gürbüz öğretmenler birlikte yönettiler. Seminerin ilk günkü bölümün’ de konuşan Zülfü Gürbüz ‘’ Yeni yasal düzenleme , dayanak bence pozitif. Öğrencilerimizin 3 te ikisi ilkokul çağında. Eyaletimizde 406 Türkçe öğretmeni var bu rakam 450 ye çıkacaktır yeterki Velilerimiz ve Sivil Toplum Örgütleri Anadil derslerine sahip çıksınlar. Evet sorunlarımız da bulunuyor bunun için de Öğretmenler sendikamız GEW de Alman yönetici arkadaşlarla Türkçe öğretmenlerinin çalışma şartlarının düzeltilmesi için devamlı bir mücadele ve çalışma içerisindeyiz ‘’ dedi.
Seminerin Cumartesi Programında yeni medya-dijital alanında uzman olan, Arnsberg Valiliği Medya İletişim sorumlusu öğretmen Selçuk Avcı, Derslerde Uygulanacak Dijital Pratik Bilgiler İnteraktif Çalışma Metod ve İmkânlarının sunumunu yaparken son günde ise öğretmen Aslı Gürbüz Öğrenciler ve Öğretmenler için rahatlama çalışmaları, metodlarıını, Çanak-Ses Uygulamalarını katılımcılara tanıttı.
Seminerin akşam kültür-eğlence bölümün de ise Doğan Biçer öğretmen sazı sesi, kendisine
Türkülerde eşlik eden Birten Gündüz ve Fatma Kızay ile birlikte katılımcılara unutulmaz bir müzik ziyafeti verdi.
Seminer’ de ayrıca 80 Yaşına giren ve seminere eşi Ayten Çakır’ la katılan emekli öğretmen Mehmet Çakır’a TÖD başkan yardımcısı Ayla Erfidan-Ocakdan tarafından yaş günü anısına bir buket ve hediye takdim edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Yaşam