Almanya’da, artan ırkçılık olayları protesto edildi

Almanya’da, artan ırkçılık olayları protesto edildi

Almanya'nın Kuzey Ren Vesfalya Eyaletinde bulunan Üniversite şehri Münster'in merkezindeki ünlü Prinzipalmark'ta, Almanya’daki  ırkçılık protesto edildi.Enternasyonal bir Dernek olan Odak Eğitim ve Kültür Merkezinin öncülüğünde...

Almanya'nın Kuzey Ren Vesfalya Eyaletinde bulunan Üniversite şehri Münster'in merkezindeki ünlü Prinzipalmark'ta, Almanya’daki  ırkçılık protesto edildi.

Enternasyonal bir Dernek olan Odak Eğitim ve Kültür Merkezinin öncülüğünde gerçekleşen protesto etkinliğine  farklı uluslardan  200'e yakın insan katıldı. Birçok sivil toplum örgütü ve inisiyatifinde destek verdiği aksiyonda konuşmacılar Hanau katliamını lanetleyip  ırkçılığa, ayrımcılığa karşı birlik ve dayanışma  çağrısı yaptılar.

'Irkçılık günlük yaşamın bir parçası oldu'

Protesto aksiyonunu organize eden grup adına ilk konuşmayı yapan Odak Derneği Başkanı Hıdır Ateş, ''Biz burada kalıcıyız. Burası artık bizimde ülkemiz.  Gelin ırkçılığa karşı birleşelim. Irkçılığı hafife alan herkes bu katliamlardan bir türlü sorumludur.'' dedi. Yine Odak Kültür ve Eğitim Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Karaca Kaplan ise yaptığı konuşmada, ''Hanau’da 9 göçmen kökenlinin yitirildiği  katliamı doğru tarif, duygularımızı ifade edecek bir kelimeyi bulmada zorlanıyoruz. Hanau ilk saldırı değil belki sonda olmayacak. Çünkü bu ülkede, tüm Avrupa’da yıllardan beri göçmenlere saldırı var. Irkçılık artık Almanya’da günlük yaşamımızın bir parçası olmuş durumda. Eğitimde, iş piyasasında, ev ve meslek kursu aramada bir çok kurumda hatta hayatın bir çok alanında karşımıza çıkıyor. Hanau Katliamı bizlerin ruhunda  belkide hiç kapanmayacak, unutulmayacak derin yaralar açmıştır.'' dedi.

Moderasyonunu Hıdır Ateş’in üstlendiği  Münster’deki protesto aksiyonunda şu kişilerde konuşma yaptı; Dr. Lütfü Yavuz ( Uyum Meclis Başkanı), Jahan Shakibapour (İran-Alman Kültür Köprüsü), Münster Yahudi Cemaati adina Minoas Androitis mektubu okudu. Dr. Georgios Tsakalidis (AFAQ e.V.), Kenan Ciftci (Münster Demokratik Kürt Toplumu Merkezi ) , Ekrem Atalan ( Ezidi Derneği)

Münsterdeki bu anlamlı antifaşist protesto aksiyonu İranlı katılımcıların Akerdeon eşliğinde okuduğu bir politik  şiir ve Persçe okunan ''Sarı gelin'' parçası ile Hıdır Ateş’in unutulmaz şair Hasan Hüseyin Korkmazgil e ait ''acıyı bal eyledik'' şiirini seslendirmesiyle son buldu.

Son Dakika Haberleri