• Almanya’nın Hessen eyaletine bağlı Hanau kentinde biri Türklere ait iki kafeye gerçekleştirilen silahlı saldırılarda 9 kişi hayatını kaybetti. Polis, saldırganın saklandığı eve yapılan operasyonda saldırgan ve yanında bir kişinin ölü bulunduğunu duyurdu. Saldırıda 4 kişi de yaralandı. Ölenlerden 5’inin Türk olduğu belirtiliyor.

  Almanya’nın Frankfurt kenti yakınlarındaki Hanau’da yerel saatle 22.00’da, Heumarkt ve Kurt Schumacher caddeleri üzerindeki iki ayrı kafede silahlı saldırı gerçekleşti.

  Alman medyası saldırganın Tobias R. olduğunu; evde yanındaki ölü bulunan kişinin ise saldırganın annesi olduğunu duyurdu.

  Güney Hessen Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, saldırılar Heumarkt ve Kurt Schumacher caddeleri üzerindeki iki ayrı yerde gerçekleşti.

  9 KİŞİYİ VE ANNESİNİ ÖLDÜRÜP İNTİHAR ETTİ

  Biri Türklere ait olan kafelere gerçekleştirilen saldırıların ilkinde 3 kişi hayatını kaybetti. İkinci saldırı ise buraya çok yakın mesafedeki bir başka kafeye düzenlendi. Burada da 5 kişi hayatını kaybetti. Polis, yaralılardan birinin daha sonra öldüğünü; ölü sayısının 9’a çıktığını duyurdu.

  Alman polisleri 2 kişi olduğu iddia edilen ve koyu renk bir araçla kaçan saldırganları yakalamak için bir eve operasyon düzenledi. Polisin resmi sitesinden yapılan açıklamada operasyon düzenlenen evde saldırgan ve yanında annesinin cesedi ile karşılaştıkları açıklandı. Saldırganın annesini öldürdükten sonra intihar ettiği aktarıldı.

  9 kişiyi öldüren ve annesini öldürdükten sonra intihar eden saldırganın, saldırıdan önce bölgedeki bir duvara kendi web sitesinin ismini yazdığı ortaya çıktı.

  Alman medyası saldırganın fotoğrafını yayınladı.

  VİDEO VE MEKTUP BIRAKTI

  Alman basını, Tobias R. isimli saldırganın evinde bir video çekip bunu birkaç gün önce YouTube’a yüklediğini yazdı. Gazetenin iddiasına göre aşırı sağcı saldırgan Tobias R. mektupta “Bazı milletler yok edilmeli ve bunlara Alman pasaportu verilmemeli” görüşünü savunuyor.

  Tobias R. adlı saldırgan geride bir mektupta ve videoda Almanya’dan kovulması şimdi zor olan bazı halkların yok edilmesi gerektiği yazısının bulunduğu belirtildi. Ancak polis, saldırganın neonazi olup olmadığı ve saldırının motifi hakkında soruşturma sürdüğü için bir bilgi vermedi. Polis, olayın çok yönlü araştırıldığını belirtti. Saldırıya başka kişilerin katılıp katılmadığı da açıklık kazanmadı.

  Hanau Belediye Başkanı Claus Kaminsky, açıklama yaparak ‘Bu korkunç bir akşam’ dedi. Kaminsky, halkı saldırının sebebiyle ilgili spekülasyon yapmamaya çağırdı.

  BÖLGEDE YAŞAYAN TÜRKLER: ENDİŞELİYİZ

  Saldırı ile ilgili konuşan bölgede yaşayan Türkler, gelişmelerden endişeli oldukları belirterek; Alman devletinin benzeri saldırılara karşı önlem alması gerektiğini söyledi.

  MERKEL PROGRAMINI İPTAL ETTİ

  Hükümet sözcüsü Steffen Seibert, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Başbakan Angela Merkel’in, Halle kentindeki programını, Hanau’daki saldırı nedeniyle iptal ettiğini belirtti.

  Seibert, Merkel’in Hanau’daki gelişmeler hakkında sürekli bilgi aldığını da kaydetti.

  MAAS: KORKUNÇ OLAY HEPİMİZİ ACI İÇİNDE BIRAKTI

  Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ”Hanau’daki korkunç olay hepimizi acı içinde bıraktı. Düşüncelerimiz, hayatını kaybedenler, onların aileleri ve akrabalarıyla. Yaralıların kısa zamanda iyileşeceğini ümit ediyorum.” ifadesini kullandı.

  CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ KALIN’DAN AÇIKLAMA: IRKÇILIK KOLLEKTİF BİR KANSERDİR

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Almanya’da aralarında Türklerin de bulunduğu 9 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırıya ilişkin “Irkçılık kolektif bir kanserdir. Olayın aydınlatılması için Alman makamlarının çaba göstermesini bekliyoruz” dedi.

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Irkçılık kolektif bir kanserdir

  DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU’NDAN AVRUPA’DA IRKÇILIK AÇIKLAMASI

  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Almanya’da Türklerin de hayatını kaybettiği silahlı saldırıya ilişkin, “Avrupa ülkeleri kendi içlerinde bunu (ırkçılığı) durduramazsa bu çok tehlikeli yerlere gider.” dedi.

  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan Almanya’daki ırkçı saldırıya ilişkin açıklama

  5 TÜRK HAYATINI KAYBETTİ

  Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Almanya’daki aşırı sağcı terör saldırısında 5 Türk vatandaşının hayatını kaybettiğini söyledi.

  YARALI OLARAK KUTRULAN MUHAMMET O ANLARI ANLATTI

  Almanya’da meydana gelen ve 9 kişinin yaşamını yitirdiği eden ırkçı saldırıdan yaralı kurtulan Muhammet isimli Türk vatandaşı, yaşananları anlattı. Muhammet, “Saldırganı içeri girerken gördüm. Yan taraftakilere ateş açıp bize yöneldi. İlk gördüğü kişinin başına sıktı, sonra hepimize sıktı” dedi.

  Almanya’daki saldırı ölen ve yaralanan Türklerin fotoğrafları…