Almanya'da iki parti kafa kafaya: Seçimde büyük heyecan

Almanya'da iki parti kafa kafaya: Seçimde büyük heyecan

Yoğun katılımın görüldüğü Almanya genel seçimlerinde sandık çıkış anketlerine göre, Hristiyan Birlik Partileri'nin (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti'ye (SPD) destek oranının başa baş gittiği görüldü. İki parti de oyların yüzde 25'ini aldı.

Almanya'da 20. dönem Federal Meclisi'ni (Bundestag) belirlemek için yapılan genel seçimlerde oy kullanma işlemi sona erdi.

Euronews'ta yer alan habere göre; yoğun katılımın görüldüğü Almanya genel seçimlerinde sandık çıkış anketlerine göre, Hristiyan Birlik Partileri'nin (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti'ye (SPD) destek oranının başa baş gittiği görüldü. İki parti de oyların yüzde 25'ini aldı.

Oy verme işleminin ilk saatlerinde yaşlı seçmenler ağırlıklı olarak oy kullanırken, gün ortasından itibaren genç ve orta yaşlı seçmenler sandığa ilgi gösterdi.

Almanya'nın 16 yıllık şansölyesi Angela Merkel'in uğurlanacağı federal seçimlerin en güçlü iki adayı Hristiyan Birlik Partileri'nin (CDU/CSU) Başbakan adayı Armin Laschet ve Sosyal Demokrat Parti'nin Başbakan adayı Olaf Scholz. Laschet, Merkel'den boşalan koltuğu Sosyal Demokratlara kaptırmamak için mücadele ediyor.

Dünya