Almanya'da Nazım Hikmet'in doğum günü kutlaması

Almanya'da Nazım Hikmet'in doğum günü kutlaması

Türkiye'de bir çok belgesele imza atan  Belgeselci Nebil Özgentürk'ün yazıp yönettiği "56 yıllık göçün öyküsü, Bizim Hikayemiz" Wuppertal Unihalle'de saat 17.00 de gösterime girecek. Aynı zamanda Dünya Şairi Nazım Hikmetin...

Türkiye'de bir çok belgesele imza atan  Belgeselci Nebil Özgentürk'ün yazıp yönettiği "56 yıllık göçün öyküsü, Bizim Hikayemiz" Wuppertal Unihalle'de saat 17.00 de gösterime girecek. Aynı zamanda Dünya Şairi Nazım Hikmetin 116. Doğum gününde kutlanacağı Kültür akşamına Türkiye'den Genco Erkal, Zülfü Livaneli, Rutkay Aziz,Leman Sam, Melike Demirağ, Tilbe Saran gibi önemli sanatçılar ile Belgeseli çeken Nebil Özgentürk katılacaklar ve Ferhat Livaneli Orkestrası'nda sahne alacak.

Wuppertal'daki bu Galanın organizasyonunu  CHP Köln Derneği ile Nazım Hikmet Köln Vakfı yapıyor. Daha önce Kuzey Ren Vesfalya'da benzeri büyük Kültürel Etkinlikleri başarıyla hayata geçiren  Sosyal Demokrat İşadamı CHP Köln Derneği Başkanı Günay Çapanın maddi manevi destek verdiği Belgesel ve Kültür akşamına Almanya ve komşu ülkeler Belçika, Hollanda'dan ilgi hayli fazla ve Wuppertal'daki 4 bin kişilik salonun dolacağı tahmin ediliyor.

TARİHE NOT DÜŞÜYORUZ
CHP Köln Derneği Başkanı Günay Çapan düzenlenen  basın toplantısında yarınki Etkinlikle ilgili şunları söyledi; ''’ Bizim için bu önemli bir sosyal sorumluluk projesidir. Bu göç belgeseli tarihe ışık tutacaktır. Genç kuşaklar yıllar sonra bu belgeseli izlediklerinde ninelerinin, dedelerinin, babalarının, ecdatlarının hayat hikayelerini , bu ülkenin ekonomisine , kültürel yaşamına katkılarını  görecek , gururlanacaklar. Biz bu belgeselle tarihe not düşüyoruz. Bu boyutta 7 bölümlük göç belgeseli hiç bir yerde çekilmemiştir. Bir Marka olan Yönetmen Nebil Özgentürk her kesimden insanı kamera önüne alıp öykülerini çekti. Kendisine teşekkür ediyoruz’’ dedi.

'TÜRKİYE'DEN GÖÇ BİR BAŞARI HİKAYESİDİR'
Almanyaya Türkiyeli İş Gücü göçünü belgeselleştiren Nebil Özgentürk ise Almanyadaki Türkiyeli iş gücü göçünün bir başarı hikayesi olduğunu belirtti. ''’ İkinci Dünya harbinde yerle bir olan sanayi devi Almanya'ya gelen Türkiyeli göçmenler bu ülkenin yeniden  inşasında en verimli gençlik yıllarında iş güçleriyle önemli rol oynamışlardır. Almanların bu insanlara bir vefa, şükran borcu vardır. Severek çektiğim bir belgesel oldu burda insanlar kendi öykülerini izleyecekler  ''’ dedi.

Belgeselin galasının yapılacağı  Almanya’nın Wuppertal kentinde , yine sürgüne giden ve politik bir  göçmen olarak Moskova da vefat eden Nazım Hikmet’in 116. doğum yılı dolayısıyla düzenlenecek gecede  "Nazım Hikmet Türk Alman Dostluk Ödülleride" sahiplerini bulacak.

Ayrıca etkinliğin yapılacağı salonda Günay Çapanın kızı Ceren Çapan '' Wir im Wandel-Değişim içindeki bizler’’ adlı kitabını imzalayacak.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya