Almanya'da Türkler...Emeklilikte yoksulluk artıyor

Almanya'da Türkler...Emeklilikte yoksulluk artıyor

ABC Haber MerkeziHamm ve Çevresi Türk Sosyal Demokratlar Derneğinin (TSD) Friedrich-Ebert-Vakfı (FES) ile üyeleri ve sempatizanlarına yönelik bir tatil beldesi olan bol oksijenli havası ile meşhur Sauerlandtın Bödefeld kasabasında...

ABC Haber Merkezi

Hamm ve Çevresi Türk Sosyal Demokratlar Derneğinin (TSD) Friedrich-Ebert-Vakfı (FES) ile üyeleri ve sempatizanlarına yönelik bir tatil beldesi olan bol oksijenli havası ile meşhur Sauerlandtın Bödefeld kasabasında birlikte düzenlediği hafta sonu Seminerinde ''’Almanya’daki Göçmen Emeklilerin durumu, hakları ve onlara verilen hizmetler ''’ anlatıldı.

Hotel Alberste gerçekleşen Semineri yöneten TSD Hamm Başkanı Mehmet Tanlı, konuşmasının başında “Nisan ayının sonunda yaptığımız bu Eğitim Semineri ile hem yoğun iş tempomuzdan biraz uzaklaşıp dinlenmiş oluyoruz hem de üyelerimiz ile bir arada olarak sohbet(hasbihal) etme imkanı bulacağız. Hem de çoğunluğu bu ülkenin ekonomisine büyük katkılar sunmuş, gençliklerinin en verimli çağında Türkiyenin farklı coğrafyalarından Almanyaya gelmiş, çalışmış 1. Kuşaktan Ablalarımıza, Abilerimize hakları konusunda yeni ve önemli bilgiler vereceğiz'' dedi.

img_8599.jpg

Emekli Sosyal Danışman İbrahim Baysanında konuşmacı olarak katıldığı Eğitim Seminerinde Alman Emeklilik Hukuku, yasal yaşlılık sigortası kapsamında ana hatları ile anlatıldı. Ayrıca Seminerde Türk kökenli Emekliler ile Avrupalı Emeklilerin durumu , Emeklilik dönemini nasıl ve nerede geçirdikleride kıyaslandı. İbrahim Baysan ayrıca Hamm şehrinde Belediye ve diğer sosyal kuruluşların Emeklilere yönelik düzenlediği aktiviteler konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

Seminere katılan Türk kökenli Emekliler şu an itibarıyla yaşlılar yurdunda kalmayı düşünmediklerini ve hala geçerli olan Anadolu-Türk aile yapısının, örf ve adetlerinin aile büyüklerini kaderine terk etme geleneği olmadığını söylediler.

img_8650.jpg

EMEKLİLİKTE YOKSULLUK ARTIYOR

''’Avrupa Forumda’’ çıkan bir habere göre Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre yıllarca çalıştıktan sonra emekli olan insanların gelecekte yoksulluk tehdidi ile karşı karşıya bulunuyorlar. Özellikle de yalnız yaşayan kadınlar ve meslek sahibi olmayan, az emekli maaşı alan insanlar ki Göçmenlerin çoğunluğuda bu kategoriye dahil.

Almanya’da ciddi çalışmalara, araştırmara imza atan Bertelsmann Vakfı’nın yaptırdığı araştırmaya göre Almanya’da yaşlılıkta fakirleşme riski büyüyor. Araştırmada 2036 yılına kadar öncelikle yalnız yaşayan kadınların, meslek eğitimi almayanların ve uzun süreli işsizlerin emekli aylığıyla geçinmelerinin mümkün olmayacağı belirtildi.

img_8606.jpg

Almanya’da bugün parklarda, tren istasyonlarında, şehirler arası Trenlerde, Stadyumlarda depozitli şişe toplayan Alman ve göçmen emeklilerle karşılaşmak mümkün. Bu nedenle Türkiyeli göçmen ailelerin çocuklarını şu an revaçta olan ama ilerdede iyi kazanç getiren meslek ve işlere yönlendirmesi, mutlaka eğitime en büyük yatırımlarını yapması gerekiyor.

img_8626.jpg

yoksulluk-(1).jpg

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya