Almanya''dan ''24 Haziran'' uyarısı

Almanya''dan ''24 Haziran'' uyarısı

Yeşiller Partisi Milletvekili Cem Özdemir, Merkel hükümetini Türkiye''deki seçim kampanyalarının Almanya''ya taşınma ihtimaline karşı uyardı.

Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilleri seçimlerinin 24 Haziran 2018 tarihine çekilmesinin ardından Alman Federal Meclis Milletvekili Cem Özdemir federal hükümete çağrı yaptı. Yeşiller Partisi milletvekili Özdemir, Türkiye'deki seçim kampanyasının yeniden Almanya' ya taşınabileceğine dikkat çekerek, federal hükümetin bu kez önceden harekete geçmesini ve seçime dair düzenlemeleri netleştirmesini istedi.

Yeşiller Eski Eş Başkanı Özdemir, Güney Almanya Radyo Televizyon Kurumu SWR'e Perşembe günü yaptığı açıklamada, "Seçim kampanyasını yine Almanya'ya taşıyabilmek için denemeler olacaktır" diyerek, federal hükümetin bu duruma hazırlıklı olması gerektiğini söyledi.

Türkiye'de 16 Nisan 2017 tarihindeki Anayasa değişikliği referandumu öncesi Türk hükümet yetkilileri farklı kentlerde seçim kampanyası etkinlikleri düzenlemek istemiş ancak etkinlikler art arda iptal edilmişti.

Federal hükümet genel bir karar almadığı için etkin izinleriyle ilgili kararları eyalet ve il yönetimleri almıştı. Etkinlikler salon sahiplerinin kararıyla iptal edilmişti. Cem Özdemir, bu durumun tekrarlanmaması gerektiğini ve eyalet ile kent yönetimlerinin federal hükümet tarafından yalnız bırakılmaması gerektiğini vurguladı.

Cem Özdemir, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a daha önce de gündeme geldiği üzere Almanya'da etkinlik yasağı getirilmesine ise karşı çıktı. Özdemir böylesi bir yasağın, "Erdoğan'ın kendisini mağdur gösterme durumunu daha da güçlendireceğini" ifade etti. Özdemir, Türkiye'nin ekonomik durumunun Erdoğan'da "belli bir paniğe" yol açtığını belirterek, bu yüzden, Afrin'deki askeri harekâttan erken seçimde yararlanmak istedigini söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika