Almanya'dan AKP yasaklarına ilişkin açıklama

Almanya'dan AKP yasaklarına ilişkin açıklama

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel Türk yargısının ''Die Welt' gazetesi muhabiri Deniz Yücel'i tutuklatmakla hukuk ihlali işlediğini söyledi.Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre Gabriel Kiev'de verdiği beyanatta ''Yücel'in...

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel Türk yargısının ''Die Welt' gazetesi muhabiri Deniz Yücel'i tutuklatmakla hukuk ihlali işlediğini söyledi.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre Gabriel Kiev'de verdiği beyanatta ''Yücel'in tutuklanmasının hukuka aykırı ve aynı zamanda fikir ve basın özgürlüğüne indirilmiş bir darbe olduğunu' vurguladı.

Almanya Dışişleri Bakanı kararın hem Almanya, hem de Türkiye'nin anayasa anlayışıyla bağdaştırılamayacağını dile getirdi.

Gabriel Türk siyasetçilerinin Almanya'da kampanya yapıp yapamayacaklarına sadece yerel idarelerin karar verebileceğini ve federal hükümet ve eyalet yönetimlerinin bir toplantının kamu güvenliğini tehlikeye düşürmeyecek şekilde yapılıp yapılamayacağına karışmaya yetkili olmadığını söyledi.

'İLİŞKİLERİN DONMASI KİMSENİN ÇIKARINA DEĞİL'
Almanya Federal Cumhuriyeti'nin uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz ise Türkiye ile Almanya arasındaki gerginliğin artmasıyla ilgili olarak Türk hükümet yetkililerine Almanya'ya giriş yasağı uygulanmasına karşı olduğunu söyledi.

Özoğuz katıldığı bir televizyon programında hükümetin ''halihazırda Ankara ile olan ilişkilerin kopmasını istemediğini' belirtti ve "Biz hukuk devletiyiz. Tabii ki bakanlarla görüşmek isteriz. Tabii ki Almanya'ya gelinebilir'' dedi.

''Die Welt' gazetesi muhabiri Deniz Yücel'in tutuklanmasından sonra Alman politikacıları Türkiye'yi sert dille eleştirmişler, hatta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet üyelerinin Almanya'ya girmesinin yasaklanması talep edilmişti.

Bakan Özoğuz ilişkilerin dondurulmasının Deniz Yücel de dâhil olmak üzere kimsenin yararına olmayacağını, ancak Türk hükümet üyelerinin Alman meslektaşlarıyla yapacakları görüşmelerin ''başka maksatlara dekorasyon' olarak kullanılamayacağı uyarısında bulundu.

Kriz, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Ekonomi bakanı Nihat Zeybekçi'nin 16 Nisan referandumu ile ilgili olarak Almanya'daki Türklerle yapacakları toplantıların yerel idarelerce iptal edilmesi üzerine daha da tırmanmış, Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan Almanya'nın Ankara Büyükelçisine sözlü ve yazılı nota verilmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
GENEL