Almaya: Erdoğan'dan miting talebi gelmedi

Almaya: Erdoğan'dan miting talebi gelmedi

Alman hükümeti Sözcüsü Steffen Seibert, pazartesi günü Berlin'de yaptığı açıklamada Almanya'da referandum mitingi yapılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan hükümete "somut bir talep'' ulaşmadığını bildirdi.Steffen...

Alman hükümeti Sözcüsü Steffen Seibert, pazartesi günü Berlin'de yaptığı açıklamada Almanya'da referandum mitingi yapılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan hükümete "somut bir talep'' ulaşmadığını bildirdi.

Steffen Seibert, federal hükümetin böylesi organizasyonlara prensipte karşı olmadığını belirterek "Federal hükümet ülkemizde düşünce ve toplanma özgürlüğünü savunuyor'' şeklinde konuştu.

Seibert, önemli olanın organizasyonu düzenleyen sorumluların Türkiye iç politikasındaki şiddetli kutuplaşmayı Almanya'ya taşımamaları olduğunu da sözlerine ekledi.

Başbakan Binali Yıldırım, cumartesi günü Oberhausen kentinde "Memleket Sevdalıları Evet Diyor'' mitingiyle Almanya'da referandum kampanyasını başlatmıştı. Yıldırım mitingde, Erdoğan'ın da Avrupa'daki seçmenlere seslenmeyi planladığını açıklamıştı.

Yıldırım'ın açıklaması sonrasında birçok Alman politkacıdan eleştiriler gelmiş, Kuzey Ren Vestfalya eyaleti hükümeti yapılacak referandum mitinglerinden dolayı endişe duyulduğunu ve böylesi mitinglere karşı olunduğunu açıklamıştı.

Eyaletin Uyum Bakanı Rainer Schmeltzer ise düşünce ve toplanma özgürlüğü nedeniyle yasal olarak karşı çıkamayacaklarını, bu nedenle federal hükümetin diplomatik yollardan harekete geçmesi gerektiğini belirtmişti.