Alparslan Kuytul’a 9 yıl hapis istemi

Alparslan Kuytul’a 9 yıl hapis istemi

Ağrı Cezaevi’nde tutulan Alparslan Kuytul hakkında 9 yıl hapis istemiyle hazırlanan iddianame Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Kuytul, hedef gösterme suçundan yargılanacak.

Adana’da tutuklanarak Ağrı’daki Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilen Furkan Vakfı’nın kurucusu Alparslan Kuytul hakkında 9 yıla kadar hapis istemiyle bir dava daha açıldı.

Savcılık, Kuytul’un 15 Kasım 2020 tarihinde paylaştığı bir videoda ‘terörle mücadelede görev almış kamu görevlilerinin hüviyetlerini açıklama ve bu yolla hedef gösterme’ suçunu işlediğini tespit ederek 9 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırladı. Kuytul hakkındaki iddianame, Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Kuytul’un 15 Kasım 2020’de ve 14 dakika 6 saniyelik bir video paylaşarak, ‘bir terör savcısı ile bir sulh ceza mahkemesi hakimi ve bir de ağır ceza mahkemesi hakimini deşifre ettiği’ belirtildi.

İddianamede, “Terörle mücadelede görev yapan personelin kendilerinin ve ailelerinin yaşam ve vücut bütünlüklerinin yanında, dolaylı olarak da olsa devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünün korunmasının da kabul edilmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda terörle mücadelede görev yapan personelin kimliklerini kural olarak basın ve yayın faaliyetlerinin konusunu teşkil etmemesi gerektiği ifade edilebilir” ifadelerine yer verildi.

“HEDEF GÖSTERME SUÇUNU İŞLEDİ”

İddianamede  Terörle Mücadele Kanunu’nun 6. Maddesi’nin, “İsim ve kimlik belirterek veya belirtmeyerek kime yönelik olduğunun anlaşılmasını sağlayacak surette kişilere karşı terör örgütleri tarafından suç işleneceğini veya terörle mücadelede görev almış kamu görevlilerinin hüviyetlerini açıklayanlar veya yayınlayanlar veya bu yolla kişileri hedef gösterenler bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” şeklindeki hükmüne yer verildi ve şu ifadeler kullanıldı:

“Alparslan Kuytul’a ait hesaplardan, üçüncü kişilere açık herkesçe görülebilecek şekilde yayınlanan video ile sanığın konuşma tarihinde veya öncesinde terörle mücadelede görev almış hakim ve savcıların hüviyetlerini ve görevlerini açıklayıp yayınlayarak deşifre ettiği, bu şekilde üzerine atılı ‘terörle mücadelede görev almış kamu görevlilerinin hüviyetlerini açıklama ve bu yolla hedef gösterme’ suçunu birden fazla kişiye karşı işlediği anlaşıldığından zincirleme suç hükümlerince cezalandırılması talep olunur.”

İfadesinde suçlamaları kabul etmeyen sanık Kuytul’un yargılanmasına ilerleyen günlerde başlanacak. Alparslan Kuytul, Adana’da iş insanı Koray Sarısaçlı'nın kaçırıldığı iddiasına ilişkin soruşturma kapsamında 9 Mayıs’ta tutuklanmıştı. Soruşturma kapsamında Kuytul’dan önce de 7 kişi cezaevine gönderilmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Yargı