Altaylı: "Söke söke"yi halka sormaya var mısınız!

Altaylı:

Altaylı: "Söke söke"yi halka sormaya var mıs... Fatih Altaylı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘söke söke alırlar’ sözlerini hatırlatarak, ‘"Söke söke"yi halka sormaya var mısınız!’ başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Gazeteci Fatih Altaylı, Kanal İstanbul projesinin Trakya ve İstanbul'da halka sorulması gerektiğini belirtti. Altaylı, Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Yatırımcıları, bankaları tehdit ediyorlar; söke söke sizden bu paraları alırlar" açıklamasına atıfta bulunarak, "Söke söke'yi halka sormaya var mısınız!" düşüncesini dile getirdi.

Altaylı, "Kanal İstanbul’un temeli atıldı zannetmeyin sakın. Atılan temel köprü temeli. Henüz kendisi olmayan, bırakın kendisini, uygulama projesi bile olmayan bir kanalın üzerinden geçecek bir köprünün temeli atıldı. Toplamda bu şekilde 6 köprü olacakmış olmayan kanalın üzerinden geçecek.Kanal inşaatı ihale edilmedi lakin köprüler edilmiş.  İhalesi canlı yayınlanmadan. Köprüleri yapma ihalesini alan ise yabancı değil. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı, İstanbul’daki şehir hastanelerini, Atatürk Havalimanı’nın pistlerini kullanılmaz hale getirerek yapılan pandemi hastanesini ve daha pek çok şeyi yapma ihalesini alan firma, Rönesans İnşaat yapacak olmayan kanalın üzerindeki köprüleri." ifadesini kullandı. 

Altaylı yazısında şunları kaydetti:

"Aslına bakarsanız bu kanal işi, Türkiye’nin nasıl yönetildiğinin de şahane bir göstergesi. Daha yeni yapılan Kuzey Marmara Otoyolu bile Kanal öngörülerek yapılmamış belli ki. Geçen sene açılan yola şimdi kanal için köprü yapılacak. O kadar öngörülü yapılmış bir otoyol diyeyim siz gerisini anlayın. Üstüne üstlük köprü yapmaktansa hepi topu 20 metre derinlikte olacağı söylenen kanalın altından battı çıktılarla yol geçirmek daha ucuz ve kolay olmaz mı! Kanal gerçekten yapılacak mı bilmiyorum.

Nasıl yapılacak bilmiyorum. Kaça mal olacak bilmiyorum. Parasını kim verecek bilmiyorum. Özel sektöre yap işlet devret ile yaptırılacaksa geçiş garantisi ve yapımındaki krediler için Hazine garantisi verilecek mi bilmiyorum. Ve tabii niye yapılacak onu da bilmiyorum. Bilen olduğunu da zannetmiyorum. Boğazlardan geçen gemi sayısı iddia edilenin aksine artış değil, düşüş yaşarken son 10 yılda geçen gemi sayısında yüzde 20’lik düşüş yaşanırken gemi trafiğinin katlanarak artacağı söylemini de inandırıcı bulmuyorum.

Boğazlardan geçen gemi sayısı azalırken, tonajın arttığını, bunun da giderek daha büyük gemilerin geçmesi anlamına geldiğini biliyorum ve bu büyük gemilerin sığ ve nispeten dar Kanal’dan geçmesinin mümkün olmadığını da görüyorum. Ve bana öyle geliyor ki, bu kanal sanki bir toplumsal fay hattı oluşturup, yeni bir gerilimle siyasi konsolidasyon amaçlı olarak yapılmak isteniyor. Amaç Trakya’yı ortadan ikiyi bölmek mi yoksa toplumu bir kez daha ortadan ikiye bölmek mi emin olamıyorum. Ve galiba bana göre en doğrusu bu kanalın yapılıp yapılmayacağına halkın karar vermesi. İstanbul’da ve Trakya’da yaşayanların bu konuda son sözü söylemesi. Çünkü bu kanal en başta onların hayatını doğrudan etkileyecek. Kimi 1 kilometre ötedeki tarlasına gitmek için kilometrelerce yol yapıp paralı köprülerden geçmek zorunda kalacak, kimi ise bir adada yaşıyor olmaktan memnun olacak.

Ama en iyi çözüm bunu Trakya’da ve İstanbul’da halka sormak. Bu kadar önemli bir proje “İnadına yapacağım” diye yapılmaz. “İstiyorsanız yaparız” diye yapılır. Çünkü sonuçta ihaleyi iktidar verecek lakin yıllar boyunca ceremeyi millet çekecek. En yetkili kişinin dün söylediği gibi “Söke söke” ya da başka türlü bu parayı halk ödeyecek. Elinizdeki onca gazete, televizyon, para ve güce rağmen ceremeyi çekecek olana sormaya korkuyorsanız o başka tabii."

"Altaylı: "Söke söke"yi halka sormaya var mısınız!" haberi, 27 Haziran 2021 tarihinde yazılmıştır. 27 Haziran 2021 tarihinde de güncellenmiştir. Gündem kategorisi altında bulunan Altaylı: "Söke söke"yi halka sormaya var mısınız! haberi 2021 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Altaylı: "Söke söke"yi halka sormaya var mısınız! 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Gündem konusunda 21 Nisan 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 01:46 İnme geçiren Kadir İnanır'da kalıcı hasar riski! Doktoru tüm soruları yanıtladı
 2. 01:44 Titanik'teki meşhur kapı öyle bir fiyata satıldı ki duyanlar şaştı kaldı!
 3. 01:43 'Depremzedeyim' dedi, sazan sarmalı yöntemiyle dolandırdı!
 4. 01:41 Geleceğin uygun fiyatlı SUV'u: Fang Cheng'in fiyatı açıklandı!
 5. 01:39 Tedbirleri şimdiden alın: Türkiye'ye Afrika üzerinden, salı gece giriş yapacak
 6. 01:35 O ülkeden artan fiyatlara BİM çözümü! Ülkelerine davet ettiler
 7. 01:32 Doğal gaza bağımlılığı bitirecek proje! Hidrojen yakıtlı kombilere geçiş
 8. 01:29 Elektrikli aracı olanların şarj sorununu çözecek proje! Sokak lambaları artık sarj istasyonları
 9. 01:26 Renault’ta Nisan fiyatları belli oldu! Artık bu rakamlar geçerli
 10. 01:19 'İran'ın İsrail'e attığı füzeler Kürecik sayesinde durdu' iddiasına yalanlama geldi
 11. 01:17 İşsizlere müjde! Göç İdaresi Başkanlığına 382 devamlı işçi alınacak
 12. 01:14 Uzmanlar herkesi uyardı: "Bir sonraki pandemi grip virüsünden kaynaklanacak"
 13. 01:11 Bakan Fidan, Mısırlı mevkidaşı Semih Şükri ile görüşme düzenledi
 14. 01:09 Hemzemin geçitte facianın eşiğinden dönüldü: Tır'a tren çarptı
 15. 01:08 Temsilciler meclisinden TikTok yasağına onay geldi
 16. 01:00 Boykot çağrısı Beyoğlu'nda karşılık bulamadı: "Turist olmasa biz bittik"
 17. 00:57 ABD'den Ukrayna'ya yardım kararı aldı
 18. 00:55 İBB AKOM yağış ve fırtına raporu: Metrekareye 50 kilogram yağış düştü
 19. 00:52 Ambulans uçak minik Alya için havalandı! Yürekler seferber!
 20. 00:52 17 Üniversite'den yabancı öğrencilerle ilgili ortak bildiri yayınlandı
Gündem Haberleri