Amerikalıların yüzde 43'ü “İç savaş çıkabilir” diyor

Amerikalıların yüzde 43'ü “İç savaş çıkabilir” diyor

ABD'deki siyasi şiddet artarken bir iç savaş ihtimalinden bahsetmek abartı gibi görülse de çoğunluğu eski Başkan Donald Trump destekçileri olmak üzere halkın yüzde 43’ü 10 yıl içinde iç savaş olabileceği düşüncesinde.

YouGov ve The Economist’in ABD’de yaptığı ankete katılanların, “Önümüzdeki 10 yıla bakıldığında, bu ülkede bir iç savaş çıkma ihtimalinin ne kadar olduğunu düşünüyorsunuz?” sorusuna verdiği cevaplarda şok edici sonuçlar ortaya çıktı.

Anket sonuçlarına göre, Amerikalıların 5’te ikisinden fazlası, yüzde 43’ü, önümüzdeki 10 yıl içinde iç savaşın en azından bir şekilde muhtemel olduğuna inanırken, büyük çoğunluğu Trump destekçisi olan “koyu cumhuriyetçi”lerin yüzde 55’ünden fazlası böyle bir çatışmanın en azından bir dereceye kadar olası olduğunu düşünüyor. Koyu Demokratlar ve bağımsızlar arasında bu oran yüzde 40’ta kalıyor.

2020’de 2. defa başkan seçilemeyen Donald Trump’ı destekleyenler, Trump’ın cesaretlendirmesiyle 6 Ocak 2021'de Kongre binasını basıp, ülkenin başkentinde polis ve güvenlik görevlileriyle arbedeye girmesinin ardından 6 kişinin yaşamını yitirmesi, ülkede siyasi şiddetin daha da artacağı ve hatta bir iç savaş çıkabileceği korkusuna neden olmuştu.

UZMANLAR TAM ÖLÇEKLİ ÇATIŞMAYI OLASI GÖRMÜYOR
Bu arada uzmanların büyük bir çoğunluğu, “1861-65 Amerikan iç savaşı gibi tam ölçekli bir silahlı çatışmanın olası olmadığı” düşüncesinde.

Ankete katılanların %65'i siyasi şiddetin 2021'in başından beri arttığını gösterirken, %62'si siyasi şiddetin önümüzdeki birkaç yıl içinde artabileceğini belirtti.

Cumhuriyetçi Partili Güney Carolina senatörü Lindsey Graham önceki gün yaptığı bir açıklamada, Trump'ın Beyaz Saray'dan ayrıldıktan sonra gizli belgeleri alıkoyduğu iddiasıyla FBI’nin Trump'ın evinde ele geçirdiği materyallerden dolayı cezalandırılması durumunda "sokaklarda isyan" çıkabileceği öngörüsünde bulunmuştu.