'Amerikan askeri Suriye'den haftalar içinde çekilebilir'

'Amerikan askeri Suriye'den haftalar içinde çekilebilir'

Amerikalı diplomat ve ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi  James Franklin Jeffrey, özel bir röportajda Cenevre Barış Süreci'ni yeniden başlatabilecek bir...

Amerikalı diplomat ve ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi  James Franklin Jeffrey, özel bir röportajda Cenevre Barış Süreci'ni yeniden başlatabilecek bir atılım anlaşması olduğunu da onayladı.

Brüksel'de, IŞİD karşıtı koalisyonun bazı üye devletleri, haftalar içinde Amerikan Başkanı Trump’ın Amerikan askerlerini çekme emrini bekliyor. Amerikan askeri katılımını sınırlama arzusu için önemli bir gelişme olacağı yönünde gruplar aynı fikirdeler. Suriye’den çekilecek olan ABD piyade birliklerinin yerini kimlerin dolduracağı tartışılıyor.

ABD’nin Suriye’nin elçisi ve IŞİD karşıtı koalisyonun temsilcisi olan Jim Jeffrey, Cuma günü "Defense One" ile yaptığı özel röportajda, hangi ülkelere asker temin edileceğini açıklamayı reddetti ve bu konuda ABD'nin resmi açıklamasını beklemeniz gerek dedi.

Bir sonraki hafta daha açık bir şekilde konu netliğe kavuşacak diyerek ve ekledi "Bazı ülkeler sessizce bu sürece dahil olabilir ve bu da bizim için sorun olmayacaktır”

Jeffrey, Cenevre barış süreci için umut olduğunu söyledi, ancak bir gün önce ABD 'nin BM Büyükelçisi Vekili Jonathan Cohen, Güvenlik Konseyi' nin bütün çabalarının boşa harcandığını söylemişti.

Kaynak: Defense One