Amerika'yı karıştıracak koronavirüs belgesi, Beyaz Saray'dan sızdırıldı

Amerika'yı karıştıracak koronavirüs belgesi, Beyaz Saray'dan sızdırıldı

Koranavirüs kabusu yaşayan Amerika'da ortalığı ayağa kaldıracak bir belge Beyaz Saray'dan sızdırıldı. Trump'ın yardımcıları ise belgeyi doğruladı.

Koranavirüs kabusu yaşayan Amerika'da ortalığı ayağa kaldıracak bir belge Beyaz Saray'dan sızdırıldı. Trump'ın yardımcıları ise belgeyi doğruladı.

ABD'de günlük vaka artışı neredeyse 79 bine yaklaştı. Beyaz Saray'dan basına sızan belgeye göre  hükümet 18 eyalete normalleşme sürecini bırakıp, barlar ve spor salonlarının kapatılmasını istedi.

ABD, Kovid-19 salgınının merkezi ve en çok can kaybının yaşandığı ülke olmaya devam ediyor. Dünyadaki Kovid-19 verilerinin derlendiği “Worldometer” internet sitesine göre, ülkede virüs bulaşan kişi sayısı son 24 saatte 78 bin 695 artışla günlük yeni bir rekor kırarak, 3 milyon 698 bin 358’e ulaştı. Virüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı da son 24 saatte 950 artarak, 141 bin 150’ye çıktı. Dünyada en fazla vaka görülen ülkeler sıralamasında ABD’yi 2 milyon 14 bin 738 vakayla Brezilya, 1 milyon 11 bin 787 vakayla Hindistan ve 759 bin 203 vakayla Rusya izliyor.

BEYAZ SARAY’DAN UYARI

ABD Başkanı Donald Trump, ülkede son dönemde rekor sayıya ulaşan vaka sayılarına rağmen ülkenin normale dönmesinde ısrarcı hareket ederken, Beyaz Saray Covid-19 ile Mücadele Görev Gücü’nün bazı eyaletleri uyardığı belge basına sızdı. Söz konusu belgeye göre, Beyaz Saray 18 eyaletteki vaka artışlarını hesaba katarak buraları “kırmızı bölge” ilan etti. Belgede kırmızı bölgedeki eyaletlere, normalleşme sürecini bırakarak, barları ve spor salonlarını yeniden kapatmaları ve 10’dan fazla kişinin bir araya gelmelerini yasaklamaları uyarısında bulunuldu.

Söz konusu eyaletler Alabama, Arkansas, Arizona, California, Florida, Georgia, Idaho, Iowa, Kansas, Louisiana, Mississippi, North Carolina, Nevada, Oklahoma, South Carolina, Tennessee, Texas ve Utah olarak sıralandı. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Sözcüsü Devin O’Malley ise söz konusu belgenin varlığını doğrulayarak, bu belgenin Covid-19 ile Mücadele Gücünün haftalık olarak eyaletlere gönderdiği belgelerden biri olduğunu belirtti. (AA)

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika