Anadolu Ajansı sahte Adnan Menderes mektubunu gerçek gibi sundu

Anadolu Ajansı sahte Adnan Menderes mektubunu gerçek gibi sundu

Anadolu Ajansı (AA), 60 darbesinden sonra dönemin başbakanı Adnan Menderes'in ağzından yazılan sahte bir mektubu gerçek sanarak yayımladı.

1960 askeri darbesinin ardından dönemin başbakanı Adnan Menderes'in ağzından yazılan sahte bir mektup  "antikavesanat.com" isimli müzayede sitesinde satışa sunuldu.

Muhalif.com.tr'de yer alan habere göre; söz konusu sahte mektup, Menderes'i yargılayanlara hitaben yazılmış. Satışa sunulan sahte mektubun, arkadaşı Sadık Batum ve birkaç siyasetçi tarafından yazıldığı müzayede sitesinde belirtiliyor.

Mektubun sahte olduğu açık bir şekilde belirtilirken Anadolu Ajansı (AA), mektubu gerçek bir mektup olarak haberleştirdi. AA, haberi bir süre sonra yayından kaldırdı.

Mektup şöyle:

Eylül 1961, Size dargın değilim. Sizin ve diğer zavallıların iplerinin hangi efendiler tarafından idare edildiğini biliyorum. Onlara da dargın değilim. Kellemi onlara götürdüğünüzde deyiniz ki, 'Adnan Menderes hürriyet uğruna ortaya koyduğu başını on yedi sene içinde almadığınız için sizlere müteşekkirdir.'

 

İdam edilmek için ortada hiçbir sebep yok. Ölüme bu kadar metanetle gittiğimi, silahların gölgesinde yaşayan efendilerinize acaba söyleyebilecek misiniz? Şunu da söyleyiniz ki, milletçe bir gün mutlaka kazanılacak hürriyet mücadelesinde sizi, efendilerinizi yine ben 1950'de olduğu gibi kurtarabilirdim.

 

Dirimizden korkmamalıydınız. Ama şimdi milletle el ele vererek Adnan Menderes'in ölüsü, ölünceye kadar sizleri takip edecek ve bir gün sizi silip süpürecektir. Buna rağmen merhametim sizinledir. Millet sağ olsun.

 

A. Menderes (Başsavcı Altay Ömer Egesel vasiyeti bir subaydan alınmıştır.)

Muhalif'in ulaştığı Anadolu Ajansı, konuya ilişkin açıklamada bulunacağını ifade etti. 

Önceki ve Sonraki Haberler
Otomotiv