Anadolu'nun ilk lisesinden deprem bölgesi için konteyner sınıf kampanyası

Anadolu'nun ilk lisesinden deprem bölgesi için konteyner sınıf kampanyası

Anadolu'nun ilk devlet lisesi olan, Çanakkale ile Kurtuluş savaşlarına katılan öğrencilerinden çoğunun şehit düşmesiyle malum Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Hatay'da konteyner okul oluşturulmasına katkı verecek.

Anadolu'nun ilk devlet lisesi olan, Çanakkale ile Kurtuluş savaşlarına katılan öğrencilerinden çoğunun şehit düşmesiyle malum Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Hatay'da konteyner okul oluşturulmasına katkı verecek.

Dönemin Kastamonu Valisi Abdurrahman Nurettin Paşa tarafınca 1885'te Kastamonu İdadi Mektebi adıyla kurulan lise, vatan savunması için cepheye giden 120 talebesi ve 6 öğretmeni sebebiyle 3 dönem mezun veremedi.

Köklü tarihiyle "irfan meşalesi" olarak adlandırılan lise, "asrın felaketi" olarak nitelenen depremlerden etkilen Hatay'ın Arsuz ilçesinde eğitime destek olmak için "Bir Sınıfım Olsun" kampanyasını başlattı.

Kampanyadan elde edilecek gelir, Arsuz ilçesinde konteyner okul kurulması için bağışlanacak.

Abdurrahmanpaşa Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneğince Arsuz'da bir konteyner derslik oluşturmak için başlatılan kampanya kapsamında okul koridorundaki sandığa öğrenciler, öğretmenler ve mezunlar bağış yapıyor.

Lisenin müdürü Hüseyin Mısırlıoğlu, AA muhabirine, Anadolu'da oluşturulan ilk devlet lisesinin Abdurrahmanpaşa bulunduğunu söylemiş oldu.

Okulun köklü bir eğitim kurumu bulunduğunu vurgulayan Mısırlıoğlu, "Okulumuz öğretmeni ve öğrencileriyle ne vakit üstüne bir vazife düşse bunu layıkıyla yerine getirmiş bir kurum. 6 Şubat'taki depremden sonrasında da öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz ile seferberlik duyuru ettik." dedi.

Öğrencilerin depremin ilk gününden bu yana birçok gönüllülük faaliyetine katıldığını, öğretmenlerin de gönüllü olarak bölgeye gittiğini anlatan Mısırlıoğlu, "Biz de okul olarak, 'Ne yapabiliriz?' düşüncesiyle İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün Hatay'ın Arsuz ilçesi için başlattığı konteyner okul projesinde bir sınıfımız olsun istedik. Projeyi başlattığımız günden itibaren öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, mezunlarımız yoğun ilgiyle karşıladı. Oradaki öğrencilerimizin gönlü rahat olsun, biz onların her zaman arkasındayız." ifadelerini kullandı.

Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği Başkanı Nurten Ciğerci ise liseden mezun olan pek çok siyasetçi, iş adamı, şair bulunduğunu anlattı.

Depremin ardından okul müdürü Mısırlıoğlu ile istişarede bulunup konteyner sınıf yapma kararı aldıklarını dile getiren Ciğerci, "100 yıl önce öğrencilerimiz nasıl Çanakkale Savaşı ve kurtuluş mücadelesinde okullarını bırakıp cepheye koşmuşlarsa, bugün de eğitimsiz kalan öğrenciler için aynı şeyi yapmak için kolları sıvadık." diye konuştu.

Okulun 11. sınıf öğrencisi Reyyan Uzuner de depremzede akranları eğitim görebilecekleri için mutlu olduğunu vurgulayarak, okullarının kendilerine bıraktığı mirası sürdüreceklerini söyledi.

Öğrencilerden Oğuzhan Gülükoğlu, 100 yıl önce ataların millete, devlete hizmet ettiği gibi kendilerinin de depremzede kardeşleriyle empati yaptıklarını kaydetti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.