Analiz / TRT'nin Atatürk düşmanlığı sabıka dosyası / İşte belge ve görüntüleriyle TRT'nin Atatürk düşmanlığı

Analiz / TRT'nin Atatürk düşmanlığı sabıka dosyası / İşte belge ve görüntüleriyle TRT'nin Atatürk düşmanlığı

TRT'nin Atatürk düşmanlığı sabıka dosyası

Analiz / Serkut BOZKURT

TRT, Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın Polonya’ya karşı galibiyetinin ardından İzmir Marşı ile zafer sevincini yaşadığı anların TRT'de yayınlanmamasına ilişkin açıklama yaptı. TRT Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Zahit Sobacı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve değerlerimiz hepimizin ortak paydasıdır ve kimsenin tekelinde değildir” dedi.
Ancak Atatürk düşmanlığı sabıkası yüksek olan TRT'nin bu açıklaması inandırıcı gelmedi.


TRT'nin Atatürk düşmanlığı sabıka dosyasına bakalım:

TRT Yönetim Kurulu Üyesi, Hilal Kaplan:
* 10 Kasım 2014
Hilal Kaplan, Atatürk ile görüşünü 10 Kasım'da sosyal medya hesabından şöyle tarif etmişti.
Yürümeye devam edenler fav,
koşmaya başlayanlar RT

hilal-kaplan.jpg

* 5 Eylül 2016: 
Hilal Kaplan; 
Atatürk radikal karar alıp Dersim'i bombalattı,
Erdoğan radikal karar alıp Andımızı kaldırdı

* 22 Eylül 2016: 
Hilal Kaplan: 
Atatürk şapka takmayanı astıracak kadar "gözü kara"ydı. Erdoğan başörtüsü yasaklarını kaldıracak kadar. Benzerlikler 140 karaktere sığmıyor.

sapka.jpg

2017 Kasım

TRT Çocuk kanalında çizgi filmde önce ”Kötü adam” çocukları aşağılıyor sonra da çocukların ellerinin sıkıca bağlanması gerektiğini söylüyor. Çocukları bağlayacak olan kişi ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk imzalı kağıdı göstererek, “Peki bunu ne yapayım patron?” diye soruyor. Kötü adam da ‘Onu sıkı bağlamana gerek yok, nasıl olsa bir şey yapamaz” cevabını veriyor.

TRT Çocuk'ta yayınlanan 'İstanbul Muhafızları' adlı çizgi filmde yer alan kötü karakterin çocuklara yapacaklarının yazdığı nota 'Gazi Mustafa Kemal' imzası atılması cezasız kaldı.

12 Nisan 2017
RTÜK üyesi İlhan Taşcı, cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve cumhuriyet değerlerine yönelik televizyondaki hakaret ve küfürler nedeniyle RTÜK’e yapılan şikâyetleri raporlaştırdı.

Buna göre, son 5 yılda Atatürk ve cumhuriyet ilkelerine yönelik küfür, aşağılama ve hakaret nedeniyle RTÜK’e 2 bin 672 şikâyet yapıldı. RTÜK bu şikâyetlerden yalnızca 4’üne ceza verdi. 
TRT Çocuk'ta yer alan Atatürk ve cumhuriyet ilkelerine yönelik küfür, aşağılama ve hakaret için başvuru sayısı ise 65'di. Ancak bu şikayetler dikkate alınmadı.

8 Aralık 2017 
Payitaht dizisi 28. bölüm
Dizide yer alan konuşmada Theodor Herzl ile işbirliği yaptığı kişinin sözleri izleyiciden tepki topladı. Karşılıklı konuşmada Osmanlı Devletini yıkanların Atatürk ve Türkiye Cumhuriyetini kuranlar olduğu ima edildi ve batı dünyasının emrindeymişler gibi gösterildi. 
İşte o diyalog: 
Thedor Herzl (TH): Osmanlı çetin çeviz. Lakin kırabilirsek dünyada çok şey değişecek. İçinde dünyanın anahtarı var. Fesli: Osmanlı’yı kendi evlatları bizim için yıkacak Herlz. Merak etme. 
TH: Bu kadar eminsin? 
Fesli: Onlar peygamberlerinin izini takipten vazgeçsin, kitaplarını kapatsın, tarihlerinden utansın, batının kuyruğuna takılsın, imamlarının ipleri papazların ve hahamların ellerine geçsin de ben onlara neler yaptırıyorum.
TH: Artık seninle yol alabilirim dostum. 
Payitaht dizisinin tarih danışmanı yeminli Atatürk düşmanı Mustafa Armağan'dı.

19 Mayıs 2020

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda ekranda “19 Mayıs Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun” diye yazdı.

19-mayis.jpg

10 Kasım 2020

TRT Haber, Anıtkabir’deki 10 Kasım törenlerine ilişkin haberinde bir KJ (alt başlık) skandalına daha imza attı. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladıktan sonra mesajını okuduğu sırada TRT Haber’in KJ’sinde “Devletin zirzesi Atanıtkabir’deydi” başlığı yer aldı. TRT yaptığı açıklamada, “Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan zorunlu çalışma yöntemleri nedeniyle bu tür hatalar maalesef sayıca artmıştır” dedi.

atanit.png

Yine 10 Kasım 2020

TRT Haber, Anıtkabir’deki 10 Kasım törenlerine ilişkin haberinde bir KJ (alt başlık) skandalına daha imza attı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladıktan sonra mesajını okuduğu sırada TRT Haber’in KJ’sinde “Devletin zirvesi Atanıtkabir’deydi” başlığı yer aldı. 
TRT yaptığı açıklamada, “Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan zorunlu çalışma yöntemleri nedeniyle bu tür hatalar maalesef sayıca artmıştır” dedi.

....

Bunlar sadece hatırladığımız... Mutlaka daha çok vardır.

TRT Genel Müdürü Mehmet Zahit Sobacı, defalarca Atatürk düşmanlığı yapan TRT için bugün, Atatürk kimsenin tekelinde değildir, ortak paydamızdır diyor.
Sobacı kendi söylediğine inanıyor mu acaba?
Veya TRT Yönetim  Kurulu Üyesi Hilal Kaplan.

Sobacı ve TRT Yönetim Kurulu Üyeleri kendi internet sitesinde yer alan TRT kanunu ve Atatürk maddesini belki bir kere okusalar bu kadar Atatürk düşmanı olmazlar.

Önceki ve Sonraki Haberler
Atatürk