Anayasa Komisyonu'nda yine gerginlik

Anayasa Komisyonu'nda yine gerginlik

AKP'nin anayasa değişikliğinin görüşüldüğü ?TBMM Anayasa Komisyonunda 20 Aralık Salı günü başlayan görüşmeler, bir günlük aranın ardından bugün yeniden başladı. Anayasa Komisyonu Mustafa Şentop başkanlığında...

AKP'nin anayasa değişikliğinin görüşüldüğü ?TBMM Anayasa Komisyonunda 20 Aralık Salı günü başlayan görüşmeler, bir günlük aranın ardından bugün yeniden başladı. Anayasa Komisyonu Mustafa Şentop başkanlığında altıncı kez toplandı.

Komisyon Başkanı Mustafa Şentop, yargının 'bağımsızlık' ilkesine 'tarafsızlık' ibaresinin ekleneceği anayasa değişikliği teklifinin birinci maddesinin görüşüleceğini bildirdi. Bunun üzerine usul üzerine konuşmak için söz isteyen CHP'li komisyon üyesi Bülent Tezcan, anayasa değişikliği teklifinin geneli üzerinde görüşlerini bildirecek milletvekilleri olduğunu belirterek, bu nedenle maddelere geçilmemesi gerektiğini bildirdi.

'BU PAKET BİR ZORBALIK REJİMİ TEKLİFİDİR'

Bülent Tezcan, usulsüz bir oylama ile maddeler üzerinde görüşülmeye geçilmesine yönelik karar alındığını anımsatarak “CHP'nin 6 komisyon üyesi var. Sadece bir üye konuşmuş ben dahil beş üyemiz konuşmadık. Korsan usullerle geneli üzerinde görüşmelerin tamamlandığı ifade edilmiştir. Yine usulsüz bir oylama ile maddeler üzerinde görüşmeye geçilmek istenmektedir. İster birinci, ister ikinci, ister üçüncü maddeye geçilsin; bu paket bütün maddeleriyle birlikte bir bütündür ve bir zorbalık rejimi yerleştirmenin teklifidir. Birinci madde tarafsızlıkla ilgili ifadenin geçtiği madde. Hangi bağımsız ve tarafsız yargıdan bahsedeceksiniz. Bugün hakimlerin, savcıların önüne gelen dosyayı 'tutuklamaya sevk etmesem benim başıma iş gelir' diye kaygı içinde yaşadıkları bir Türkiye'deyiz." diye konuştu.

'TÜRKİYE'NİN GELECEĞİNE ZAMAN AYARLI BOMBA...'

HDP'li komisyon üyesi Mithat Sancar da Cumartesi günü yapılan oylamanın geçersiz kılınmasını, yeni bir oylama yapılmasını, ve teklifin tümü üzerindeki görüşmelerin devam etmesi gerektiğini savundu. Sancar, "Türkiye'nin geleceğine zaman ayarlı bomba yerleştiriyorsunuz. Buradan çıkış olmaz. Teklifi çekmenizi öneriyorum ama çekmeyeceksiniz sınırsız tartışma yollarını kapatmayın lütfen. Konuşabildiğimiz kadar konuşalım. Bunun kimseye zararı olmaz." dedi.

CHP'LİLER SLOGAN ATTI, AKP'LİLER ALKIŞLADI

Daha sonra başkan Mustafa Şentop'un “Bir teklifin geneli üzerindeki müzakereler ne kadar sürebilir? Ne kadar sürerse yeterli olur. Kaç kişi konuşursa olgunlaşmış olur sözlerine teklifin geneli üzerinde görüşmelerin devam etmesini isteyen CHP'li üyeler tepki gösterdi. AKP ve CHP'li üyeler arasında uzun süre tartışma yaşandı. CHP'li milletvekilleri “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek'' diye slogan attı. AKP milletvekilleri ise CHP'yi alkışlayarak protesto etti.

Tartışmalar devam ederken birinci madde üzerinde görüşmeler başladı ve AKP'li komisyon üyesi Yusuf Başar konuştu.

'TERBİYESİZ' TARTIŞMASI

Tansiyonun düşmediği toplantıda AKP milletvekili Salih Cora'nın kendisine 'terbiyesiz' dediğini iddia eden CHP'li komisyon üyesi Nurhayat Altaca Kayışoğlu "Terbiyesiz sensin. Gel lan buraya" diye bağırdı. Kayışoğlu'nu milletvekilleri sakinleştirdi.

Yaşanan tartışmaların ardından Anayasa Komisyonu'nu toplantısına ara verildi.

PARTİ TEMSİLCİLERİ DEVREYE GİRİYOR

Meclis Anayasa Komisyonu’nda yaşanan tartışmaların ardından, AK Parti, CHP, MHP ve HDP grup başkanvekilleri bir araya gelerek, toplantıların tartışmasız geçmesini değerlendirecekler.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem