Anayasa referandumunda seçmenin en çok karşı çıktığı 9 madde

Anayasa referandumunda seçmenin en çok karşı çıktığı 9 madde

TELE1 ekranlarında yayınlanan haber-analiz proğramı 5. Boyut'a konuk olan KONSENSUS Araştırma Şirketi Başkanı Murat Sarı, son referandum anketini Merdan Yanardağ ile birlikte değerlendirdi.Merdan Yanardağ'ın hazırlayıp sunduğu...

TELE1 ekranlarında yayınlanan haber-analiz proğramı 5. Boyut'a konuk olan KONSENSUS Araştırma Şirketi Başkanı Murat Sarı, son referandum anketini Merdan Yanardağ ile birlikte değerlendirdi.

Merdan Yanardağ'ın hazırlayıp sunduğu 5. Boyut'ta ayrıntıları açıklanan 29 Ocak tarihli ankete göre, katılım oranı yüzde 70-80 arasında olursa, yüzde 52 EVET, yüzde 48 HAYIR çıkıyor. Katılım yükselirse "Hayır" oyları artıyor ve öne geçiyor. Bu tablo, sandığa gitmeme tutumundaki seçmenlerin "Hayır" deme eğiliminde olduğunu gösteriyor. 

KONSENSUS ARAŞTIRMANIN SON ANKETİNİN TÜM DETAYLARI

"6 YILDIR BAŞKANLIĞI SORUYORUZ"

Son 6 yıldır başkanlık sistemini anketlerinde sorduklarını belirten Murat Sarı, "Sayın Erdoğan cumhurbaşkanı seçildikten sonra bu anketleri daha da sıklaştırdık" dedi.

MHP SEÇMENİNİN DURUMU

Kararsızların oranının yüzde 14 olduğunu söyleyen Murat Sarı, MHP seçmeninin yüzde 42'sinin 1 Kasım seçimlerinde MHP'ye oy verdiğine pişman olduğunu ve bunların yarısına yakınının bir daha seçim olursa AKP'ye oy vermeyi düşündüğünü belirterek "Referandum sonucunda Evet çıksa da Hayır çıksa da MHP yönetimi bu durumun üzerinde durmalı" diye konuştu.

"PAKET AÇIKLANDIKTAN SONRA EVET OYLARI DÜŞÜŞ EĞİLİMİNE GİRDİ"

Murat Sarı, anket sonuçları hakkında şu bilgileri verdi: "AKP seçmeninin yüzde 9'u KARARSIZ, yüzde 5'i HAYIR diyor. CHP seçmeninin yüzde 5'i EVET vereceğini söylüyor, yüzde 6'sı KARARSIZ. Aralık ayındaki ankette yüzde 60 anayasasnın tamamının değişeceğini düşünüyordu. Anayasa değişikliği paketi ortaya çıktıktan sonra EVET oyları oranı düşüş eğilimine girdi."

Murat Sarı, "Seçmenin yüzde 90'ı referanduma kadar görüşüm değişmez, yüzde 10'u değişir diyor" dedi.

YANARDAĞ: SANDIĞA GİDERSENİZ HAYIR ÇIKAR

Referandum sonuçlarını katılım oranının belirleyeceğine dikkat çeken Merdan Yanardağ "Bu anayasa değişikliği AKP ile CHP arasında bir yarış değil, ülkenin geleceği oylanacak. Sandığa gitmezseniz EVET, sandığa giderseniz HAYIR kazanacak" diye konuştu.

KONSENSUS ARAŞTIRMANIN SON ANKETİNİN TÜM DETAYLARI

ERDOĞAN FAKTÖRÜ

Murat Sarı, "HAYIR diyenlerin yüzde 4'ü 'Erdoğan aday olmazsa EVET derim' diyor. Erdoğan'ı beğenenlerin oranı yüzde 58, beğenmeyenlerin oranı yüzde 32" dedi.

DEĞİŞİKLİĞİ YETERLİ BULAN YÜZDE 31

Meclis'Te kabul edilen ve referanduma götürülen 18 maddelik anayasa değişiklik paketinin halkta beklentileri karşılamadığına dikkat çeken Sarı "Halkın yüzde 36'sı anayasa değişikliği hakkında yeterli bilgi sahibi değil, yüzde 12'si hiç bilmiyor. 'Anayasa değişikliği beklentilerimi karşılıyor' diyen yüzde 31" dedi.

YANARDAĞ: MEDYAYA GÜVENİ YENİDEN SAĞLAYACAĞIZ

Toplumun kurumlara karşı güveninin giderek azaldığına dikkat çeken Murat Sarı, 'medyaya güvenmiyorum' diyenlerin oranının yüzde 70 çıktığını belirtti. Merdan Yanardağ ise bunun üzerine "Biz TELE1 olarak bunu değiştireceğiz. Bu güveni yeniden oluşturacağız." dedi.

KONSENSUS ARAŞTIRMANIN SON ANKETİNİN TÜM DETAYLARI

SEÇMENİN BENİMSEMEDİĞİ 9 MADDE

Murat Sarı, anket sonuçlarına göre halkın 18 maddelik anayasa değişikliği paketinde 9 maddeyi çok fazla benimsemediğini belirtti. Sarı, bakanların seçilmiş milletvekillerinden seçilmeyecek olması ve milletvekilliği seçilme yaşının 18'e düşürülecek olmasının en fazla tepki çeken maddeler olduğunu belirterek o maddeleri sıraladı.

İşte Sarı'nın dikkat çektiği o maddeler:

">

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika