Ankara Barosu ‘hilafet’ çağrısı yapan Albayrak grubunun dergisi için harekete geçti

Ankara Barosu ‘hilafet’ çağrısı yapan Albayrak grubunun dergisi için harekete geçti

AKP’ye yakınlığı ile bilinen Albayrak grubunu dergisi son zamanlarda artan Cumhuriyet'e yönelik saldırlara bir yenisini daha ekledi. Gerçek Hayat dergisi alenen ‘hilafet’ çağrısı yapmıştı.

AKP’ye yakınlığı ile bilinen Albayrak grubunu dergisi son zamanlarda artan Cumhuriyet'e yönelik saldırlara bir yenisini daha ekledi.  Gerçek Hayat dergisi alenen ‘hilafet’ çağrısı yapmıştı.

Ankara Barosu, Albayrak Medya Grubu'na ait Gerçek Hayat adlı gerici derginin kapağında "Hilafet için toparlanın" çağrısı hakkında suç duyurusunda bulundu. Ankara Barosu'nun açıklamasında "Türkiye Cumhuriyeti; demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Değiştirilmesinin teklif dahi edilemeyeceği bu gerçekliğe rağmen 'hilafet' çağrısında bulunmak anayasal düzeni ortadan kaldırmaya dönük isyan çağrısıdır" denildi.

Ankara Barosu'ndan, Anayasa'nın ikinci maddesine atıfta bulunarak yapılan açıklama şöyle:

"Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'na göre Türkiye Cumhuriyeti; demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir. Değiştirilmesinin teklif dahi edilemeyeceği bu gerçekliğe rağmen 'hilafet' çağrısında bulunmak anayasal düzeni ortadan kaldırmaya dönük isyan çağrısıdır. Baromuzca en temel değerlerimize yapılan bu saldırının sorumlularına, vatandaşı oldukları ülkenin temel niteliklerini, o ülkenin anayasası ve kanunları ile hatırlarmak için suç duyurusunda bulunulduğunu kamuoyuna saygı ile arz ederiz."

Gerçek Hayat dergisinin kapağında, “Şimdi değilse ne zaman, sen değilsen kim. Hilafet için toparlanın” sözleri yer alıyordu.  

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika