Ankara Barosu’ndan seçim günü her okula avukat

Ankara Barosu’ndan seçim günü her okula avukat

Ankara Barosu, 31 Mart yerel seçimlerinde seçim güvenliğini sağlamak adına her okulda bir avukat görevlendireceğini açıkladı. Baro, ayrıca sandığa sahip çıkmaya çağırdı.Ankara Barosu, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde her...

Ankara Barosu, 31 Mart yerel seçimlerinde seçim güvenliğini sağlamak adına her okulda bir avukat görevlendireceğini açıkladı. Baro, ayrıca sandığa sahip çıkmaya çağırdı.

Ankara Barosu, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde her okulda bir avukat görevlendirmek amacıyla baro bünyesinde ‘Seçim Güvenliği Merkezi‘ kurdu.

Barodan yapılan yazılı açıklamada, Avukatlık Kanunu 76 ve 95’inci maddelerinin, barolara hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını korumak, savunmak ve bu kavramlara işlerlik kazandırma görevinin yüklendiği belirtildi.

HER OKULA BİR AVUKAT

Amacın ‘şeffatlığı tesis etmek‘ ve ‘meşruiyet tartışmalarını sonlandırmak‘ olduğu belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Hem ulusal hem de uluslararası mevzuatta temel bir insan hakkı olarak tanınan seçme ve seçilme hakkının özgür ve serbest irade ile yapılmasını sağlamak, şeffaflığı tesis etmek, iradenin sakatlanmasını önlemek ve meşruiyet tartışmalarını sonlandırmak amacıyla her okula bir avukat görevlendirme yapılması hedeflenmektedir. Bunu sağlayabilmek için Ankara Barosu Seçim Güvenliği Merkezi oluşturulmuştur.“<>

Baro, bu çalışmayla ilgili de bir video yayınlayarak vatandaşları da ‘sandığa sahip çıkmaya‘ çağırdı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Son Dakika