Ankara Büyükşehir Belediyesi'den açıklama: Yavaş, 'Selahattin Demirtaş'ı istiyoruz' diyen Vanlıya 'İnşallah' yanıtını vermedi

Ankara Büyükşehir Belediyesi'den açıklama: Yavaş, 'Selahattin Demirtaş'ı istiyoruz' diyen Vanlıya 'İnşallah' yanıtını vermedi

“Dev bir trol organizasyonu ile yapılan suni algılar, gerçeğin karşısında hapsolmaya mahkûmdur”

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Koordinatörü Volkan Gültekin, Vanlı vatandaşın 'Selahattin Demirtaş'ı istiyoruz' ifadelerine ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın verdiği ‘İnşallah’ cevabının gerçeği yansıtmadığı söyledi. Gültekin, Yavaş hakkında yapılan haberlere ilişkin, “Sayın Başkan, yüzlerce insanın bulunduğu gürültülü ortamda yönetimsel şikâyetini dile getiren bir kişiye sıkça ‘inşallah’ sözüyle yanıt vermiştir. Özellikle ‘Selahattin Demirtaş'ı istiyoruz’ sözüne bu yanıtın verildiği şeklindeki manipülatif haberler gerçeği yansıtmamaktadır… Hal böyle iken özel demeç verilmiş gibi atılan başlıklar, kesilip biçilen videolar ve dev bir trol organizasyonu ile yapılan suni algılar, gerçeğin karşısında hapsolmaya mahkûmdur” açıklamasını yaptı.

Dün, CHP'nin  248 il ve ilçe belediye başkanının katılımıyla Van’da düzenlediği çalıştay öncesi esnaf ziyareti sırasında bir Vanlı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a HDP'nin cezaevinde bulunan eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı hatırlattı. 

Vanlı vatandaşın, Yavaş'a, "Sizi çok seviyoruz başkanım. Bizi bu dertten kurtarın. Selahattin Demirtaş’ı da istiyoruz" demesi üzerine Mansur Yavaş’ın “İnşallah” cevabı verdiği ifade edildi.

Bu diyaloğun haber olmasının ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Koordinatörü Volkan Memduh Gültekin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Yavaş’ın özellikle "Selahattin Demirtaş'ı istiyoruz" sözüne ‘İnşallah’ yanıtı verdiği haberlerinin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

ABB Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Koordinatörü Volkan Gültekin, CHP’li belediye başkanlarının Van’daki toplantısının ardından Mansur Yavaş hakkında yapılan haberlere bugün sosyal medya hesabında yaptığı açıklamayla yanıt verdi. Gültekin, paylaşımlarında şunları kaydetti:

“ABB Başkanı Mansur Yavaş, Belediye Başkanları Toplantısı’na katıldığı Van’da vatandaşlarla bir araya gelmiştir. Van halkı Sayın Başkan’a yoğun ilgi göstermiş, bu nedenle zaman zaman programda aksamalar dahi yaşanmıştır. Bu ilginin bazı odakları rahatsız ettiği açıktır.

Sayın Başkan, yüzlerce insanın bulunduğu gürültülü ortamda yönetimsel şikâyetini dile getiren bir kişiye sıkça ‘inşallah’ sözüyle yanıt vermiştir. Özellikle ‘Selahattin Demirtaş'ı istiyoruz’ sözüne bu yanıtın verildiği şeklindeki manipülatif haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

“Dev bir trol organizasyonu ile yapılan suni algılar, gerçeğin karşısında hapsolmaya mahkûmdur”

Esnaf ziyareti esnasında kalabalıkta oluşan bu durum, görüntülerde de net olarak anlaşılmaktadır. Hal böyle iken özel demeç verilmiş gibi atılan başlıklar, kesilip biçilen videolar ve dev bir trol organizasyonu ile yapılan suni algılar, gerçeğin karşısında hapsolmaya mahkûmdur.

ABB Başkanı, 6 milyon Ankaralının Belediye Başkanı olma vazifesini hiçbir ayrım gözetmeksizin sürdürmektedir. Bu sorumluluk gereği bugüne dek siyasi hiçbir konuda yorum yapmamıştır, bundan sonra da görevi tamamlanana kadar yapmayacaktır.

“Selahattin Demirtaş konusunun muhatabı ABB Başkanı Mansur Yavaş değil, mahkemelerdir”

Selahattin Demirtaş konusunun muhatabı ABB Başkanı Mansur Yavaş değil, mahkemelerdir. Hukukun üstün olduğu çağdaş demokrasilerde bu meseleler siyasetin değil hukuk devletinin konusudur. Bir hukukçu olan Sayın Başkan da ülkemizde bu ilkenin yerleşmesini gönülden savunmaktadır.

Sayın Başkan'ın vatan ve millet sevgisi mevsimlik değildir; manipülatif haberleri yapanların meşrebinde olduğu gibi zaman ayarlı hiç değildir. Bu duruş, ezelden ebede sabit kalacaktır.

“Her geçen gün dozu artırılarak sürdürülen kirli siyasetin farkındayız”

‘Belli odaklarca’ yapılan ve her geçen gün dozu artırılarak sürdürülen kirli siyasetin farkındayız. Altını çizerek söylüyoruz: İstediğiniz tuzağı kurun, elinizden geleni ardınıza koymayın.

En nihayetinde ‘samimiyet’ kazanacak, ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın Ankara’da 3 yıldır hiçbir vatandaşı ayırt etmeden inşa ettiği ‘güven’ duygusu daha da artacaktır.”

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika