Ankara'da ABD Büyükelçiliği önünde Filistin eylemi

Ankara'da ABD Büyükelçiliği önünde Filistin eylemi

Ankara'da bulunan ABD Büyükelçiliği önünde gerçekleşen eyleme, Filistin İçin İsrail’i Boykot Hareketi ile Halkevleri katıldı. HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de eyleme katılanlar arasındaydı.Eylemde, ''Filistin’de taş...

Ankara'da bulunan ABD Büyükelçiliği önünde gerçekleşen eyleme, Filistin İçin İsrail’i Boykot Hareketi ile Halkevleri katıldı. HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de eyleme katılanlar arasındaydı.

Eylemde, ''Filistin’de taş atan çocuklara bin selam'', ''Her yer Filistin her yer direniş'' sloganları atıldı. Eylemciler, ''“Filistin halkı Kudüs’ten asla vazgeçmeyecektir. ABD’yi uyarmak için buraya geldik. Filistin halkının kendi topraklarına yaptığı yürüyüşe işgalci İsrail gerçek mermilerle saldırıyor. ABD Başkanı Trump Netanyahu ile elçiliği Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararı aldılar. Bu hukuksuz, Filistin halkını hiçe sayan bir karardır. Biz Türkiye halkları olarak daima Filistin halkının yanında durduk. Bugün de burada Filistin halkının yanındayız'' açıklamasını yaptı.

Eylemde konuşan HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü şunları söyledi:

BU KAVGA DİNLER SAYESİNDE KAZANILACAK KAVGA DEĞİLDİR
''Bizler ABD’nin iki devletli çözüm prensibini inkar eden tutumunu bekliyorduk. Nakba’yı katliam günü haline getirmesi onun iki devletli çözüm fikrine benimsemediğinin göstergesidir. Bu kavga dinler sayesinde kazanılacak kavga değildir. Netanyahu’nun arkasında bütün İsrail halkı yoktur. İsrail’in yanında Arap dünyasının bir bölümü ABD ile saf tutmaktadır. Türkiye hükümetleri de Filistin’in yanında gibi görünerek İsrail ile açık ya da örtük saf tuttular. 

Büyük Ortadoğu Projesi’nin eş başkanıyım diye yırtınanlar, Trump gelince ''ümitliyim’ diyenler şimdi ümidin ne olduğunu görmüşlerdir. Bu Filistin halkının ümidi değildir. Türkiye halkları toparlanıp Filistin halkının yanında olacaktır. Türkiye devrimcileri ile HDP onların sözüdür''