Ankara’da polis HDP’li vekilleri darp etti

Ankara’da kayyum protestosuna yönelik polisin müdahalesini ve gözaltıları kınamak isteyen HDP’lilerin açıklamasını engelleyen polis, HDP’li vekiller

Ankara’da kayyum protestosuna yönelik polisin müdahalesini ve gözaltıları kınamak isteyen HDP’lilerin açıklamasını engelleyen polis, HDP’li vekiller Gergerlioğlu ve Peköz ile İl Eşbaşkanı Parlak’ı darp etti.

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Ankara İl Örgütü, dün gerçekleşen gözaltı, polis şiddetine karşı parti binası önünde açıklama yapmak istedi. HDP Milletvekilleri Ömer Faruk Gergerlioğlu ve Kemal Peköz ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Parti Meclisi (PM) üyelerinin yanı sıra kentteki demokratik kitle örgütleri açıklamaya destek vermek için il binasına geldi.

Açıklamaya saatler kala yüzlerce polis tarafından bina ablukaya alındı. Binanın kapısına onlarca araç ile barikat kuran polis, gazeteci ve yurttaşların görüntü almasını engelledi.

"İŞGAL HAREKETİ DEVREYE SOKULMUŞ DURUMDA"

Polislerle yapılan görüşmeler sonucunda, sosyal mesafe gerekçesiyle sadece HDP’li vekiller ve il eşbaşkanlarının açıklama yapmasına izin verildi. Abluka içerisinde açıklama yapan İl Eşbaşkanı Sinemillioğlu, “En demokratik hakkımız olan açıklama yapma hakkımız elimizden alınıyor. Dün burada devletin polisleri bizi yaka paça gözaltına aldı. Eşbaşkanımızın kafasına 5 dikiş atıldı. Bugünde aynı taleple açıklama yapmak istedik ama kapımıza yığılan onlarca polis ‘sosyal mesafe’ gerekçesiyle izin vermedi. Parti binamıza yönelik bir işgal hareketi devreye sokulmuş durumda” diyerek tepki gösterdi.

"SİİRT İŞGALDEN Mİ KURTULDU"

HDP Milletvekili Kemal Peköz, dün yaşananları “Şiddet gösterisi” olarak tanımlarken, konuşması sırasında polis aracının çalıştırılarak, konuşmanın duyulmasının engellenmesi üzerine partililer tepki gösterdi.

Peköz, “Mezarlıklarımıza saldırıyorlar, kayyım atıyorlar, Türk bayrağı asıyorlar. Siirt başka ülkenin toprağımı, işgalden mi kurtuldu? Partimiz üzerinde çirkin suçlamalar var ama hiç biri için delil gösteremiyorlar. Algıyı basınla yapıyorlar. Çamur önce sizin elinize yapışır, biz diz çökmedik, çökmeyeceğiz. Bunu böyle bilin” dedi.

DARP EDİLDİLER

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun konuşmaya başladığı sırada polis aracı yeniden çalıştırıldı. Buna tepki gösteren Gergerlioğlu, “Milletin sesini bastırmaya çalışmak ilkelliktir. Lütfen arabanın kontağını kapatın” uyarısında bulundu.

Polisler Gergerlioğlu’nun üzerine yürüyerek, açıklamanın bitirilmesini istedi. Gergerlioğlu’na “Sen” diyerek hitap eden polis amiri, “Konuşmanı derhal bitir” dedi.

Ardından polis milletvekilleri ve il eşbaşkanlarına müdahale etti. Müdahale sırasında HDP’li vekil Ömer Faruk Gergerlioğlu ve İl Eşbaşkanı Vezir Coşkun Parlak, polis tarafından darp edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika