Ankara’da sendikalardan 1 Mayıs kararı

Ankara’da sendikalardan 1 Mayıs kararı

Türk-İş, DİSK, KESK, TMMOB’nin Ankara Şubeleri, Ankara Tabip Odası ve Ankara Serbest Muhasebe ve Mali Müşavirler Odası, 1 Mayıs’ı ortak kutlama kararı aldı.

Ankara’da sendikalar, meslek örgütleri ve demokratik kitle örgütleri 1 Mayıs’ı ortak kutlayacak. Türk-İş, DİSK, KESK, TMMOB’nin Ankara Şubeleri, Ankara Tabip Odası ve Ankara Serbest Muhasebe ve Mali Müşavirler Odası, 1 Mayıs’ı ortak kutlama kararı aldı. Tandoğan Meydanı’nda yapılacak 1 Mayıs mitingine çağrı yapan sendika ve meslek odaları, “ülkedeki kötü gidişata işçilerin, memurların, kadınların, gençlerin birleşik mücadelesinin dur diyebileceğini” söyledi.

Ortak açıklamayı okuyan Sultan Saygılı, “Hükümetin patron yanlısı icraatları, yoksul ve dar gelirlilerin hayatını her geçen gün daha da zorlaştırıyor. Savaşın faturası halka kesilirken, patronlara, yeni ‘müjdeler’ geliyor. Grevler ve her tür hak arayışı, OHAL bahane edilerek yasaklanıyor. Gerçek ücretler sürekli düşerken, enflasyon çift haneli rakamlarla ifade ediliyor. Günde 4-5 işçinin iş cinayetlerine kurban gitmesi, iş güvenliği ve işçi sağlığı yasasının uygulanmasının ertelenmesine engel olmuyor. Devlet hastaneleri, özel hastanelere dönüşüyor. Gençler gelecekten umutsuz. İşsizlik rakamları hızla büyüyor. İşsizliğin faturası kadınlara yıkılarak ve kadın sömürüsü artırılarak aşılmak isteniyor. Genç işsizlik oranı, her geçen gün artıyor” dedi.

Saygılı ayrıca kadın cinayetleri, tecavüz ve çocuk istismarlarının her geçen gün arttığını ifade ederek, “Vatandaşı, Facebook hesaplarına kadar inceleyip, ceza yağdıranlar, kadınları ve çocukları korumaktan uzaklar” dedi. Saygılı, Kolej Meydanı’nda bir miting yapılmasına izin verilmediğini ve bu nedenle 1 Mayıs mitinginin Tandoğan Meydanı’nda yapılacağını söyledi.