Ankara'ya yürümek isteyen madencilerin bekleyişi sürüyor: Alana elektrik ve su verilmedi

Ankara'ya yürümek isteyen madencilerin bekleyişi sürüyor: Alana elektrik ve su verilmedi

İşçilerin Kırkağaç Çamlığı'nda çadır kurarak başlattığı nöbet sürüyor.

Manisa'nın Soma ilçesinde Türkiye Kömür İşletmeleri'ne (TKİ) bağlı Soma Ege Linyitleri İşletmesi (ELİ) bünyesindeki Eynez açık ocağının bir bölümünün Yeni Anadolu şirketine devredileceğini öğrenen ve Ankara'ya yürüyen işçiler, jandarma tarafından Kırkağaç girişinde durduruldu.

Gazete Duvar'dan Cihan Başakçıoğlu'nun haberine göre, her yıl festival düzenlenen alanda kullanıma açık trafo bulunmasına rağmen madencilerin buradan elektrik kullanmasına izin verilmediği öğrenildi. İşçiler alana getirdikleri jeneratör ile elektrik ihtiyacını giderirken, yine su çekmek için hortum talep eden madencilerin bu talebine de karşılık verilmedi. Sıcaklığın öğle saatlerinde yükseldiği alana sendika yetkilileri su ihtiyacı için tanker getirdi.

Bir madenci, "Her yıl mayısın ikinci haftası Çam Festivali yapılıyor. Oraya elektrik sağlanıyor. Burada trafo var, saatler var. Panayıra gelen herkes o elektrikten yararlanabiliyor. Elektriği kullanıyorsun, parasını ödüyorsun" dedi.

"Buraya geldiğimizde biz de kaymakamlıktan elektrik istedik. Biz yürüyerek hakkımızı aramaya çalıştığımız için bu elektrik bize verilmedi" diyen işçi "Panayıra, festivale elektrik var lakin hakkını arayan madenciye elektrik yok. Biz de jeneratör bulduk. Jeneratörle elektrik ihtiyacımızı karşılamaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Soma'dan Ankara'ya yürüyen yaklaşık 100 işçi, Kırkağaç ilçesi girişinde jandarma tarafından durduruldu. Önleri kesilen işçiler, Kırkağaç Çamlığı'nda çadırlar kurarak nöbet eylemine başladı.

Eynez'deki üretimin tam anlamıyla durdurulmadığı belirtilirken, işçiler nöbetleşe olarak gece gündüz nöbet eylemini sürdürüyor. Alanda çok sayıda polis ekibi ve jandarma komando timleri de bekleyişlerini sürdürüyor. Öte yandan ilçe merkezinde imza kampanyası da devam ediyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Emek