Anneler Günü'nün ilginç hikayesi

Anneler Günü'nün ilginç hikayesi

Özge KAYMAKCIAnneleri anmak ve onurlandırmak amacıyla Türkiye'de ve bütün dünyada en yaygın şekliyle Mayıs ayının ikinci haftası kutlanan Anneler Günü'nün ortaya çıkışı da ilginç bir hikayeye dayanıyor. ABD'de Anna Jarvis'in...

Özge KAYMAKCI

Anneleri anmak ve onurlandırmak amacıyla Türkiye'de ve bütün dünyada en yaygın şekliyle Mayıs ayının ikinci haftası kutlanan Anneler Günü'nün ortaya çıkışı da ilginç bir hikayeye dayanıyor. 

ABD'de Anna Jarvis'in kaybettiği annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında Kongre'nin onayıyla Amerika Birleşik Devletleri çapında genişleyerek geneleksel hale getirildi. 

tarihteki-ilk-anneler-gunu.jpg

Anna Jarvis annesi ile büyük problemler yaşayan bir kız çocuğuydu. Annesinin, çocuklarıyla yeterince ilgilenmediğini düşünen Jarvis'in annesi bir gün ağır bir hastalığa mahkum oldu. Yine de onun ölümünü aklına getirmeyen Jarvis bir gün bu gerçekle yüzleşmek zorunda kaldı. Aklına gelmeyen başına geldi ve 1906 yılında annesi hayata gözlerini yumdu.. Jarvis, onun ölümüyle yıkılarak, kendisini suçlu hissetmeye başladı. Depresyona girdi, hatta öyle ki kendini öldürmeye bile kalkıştı. Hayata küsmüştü, yemek yemiyor, herkese ve her şeye karşı büyük bir nefret duyuyordu. Ancak bir gün, annesine olan sevgisini yeteri kadar ifade edemediğini düşünen Jarvis, içindeki bu ağır yükü hafifletmek adına annesi için bir şeyler yapmak istedi. Jarvis annesi için özel bir anma günü fikrini getirdi aklına. İnsanlar, anneleri hayattayken, onlara olan sevgilerini ifade edebilsin istedi...  İlk önce, aklındaki bu fikri çevresindekilerle paylaştı. Bütün arkadaşlarını evine topladı ve onlara bir konuşma yaptı. Aradan bir yıl geçmişti... Hala annesine özlem duyan Jarvis, o gün kendini daha iyi hissediyordu.

'DÜNYADA ANNENİN YERİNİ DOLDURACAK HİÇBİR ŞEY YOK'
Jarvis, yaptığı konuşmada şunları söyledi: 
"Annemin ölümü üzerinden bir yıl geçti, bu bir yıllık bitmez tükenmez acıların ortasında şunu anladım ki, dünyada annenin yerini dolduracak hiçbir şey yoktur. Tanrı’dan sonra yaratıcımız, koruyucumuz, her şeyimiz odur. Böyle olduğuna göre bu aziz varlıkların değerini bilelim. Bu arada benim aklıma bir düşünce geliyor. Her yılın hiç olmazsa bir gününü onlara ayıralım, onlara adayalım. O günü başlarımızın tacı olan annelerimizle ilgili olaylarla dolduralım. Böyle yapmakla belki onlara karşı borcumuzu bir parçacık olsun ödemiş oluruz."

KAMPANYAYA DESTEK ÇIĞ GİBİ BÜYÜDÜ
Jarvis'in bu sözleri üzerine arkadaşları ona olan desteğini esirgemediler ve ona yardımcı oldular. 9 Mayıs günü "Jarvis'in annesini anma" olarak kutlandı. Bunun üzerine Jarvis'in arkadaşları yılın bir gününün annelere adanması için Philadelphia eyaletinde geniş bir kampanya başlattılar. Bu kampanya birçok insan tarafından ilgiyle karşılanırken, çok kişi tarafından kampanyaya destek de geldi. Resmi kurumlardan da destek gelmesiyle birlikte, 1908 yılının mayıs ayının ikinci pazar günü Amerika’nın birçok eyaletinde Anneler Günü olarak kutlandı. Her yıl artarak devam eden bu anma eylemi yıllar ilerledikçe daha geniş kitlelere ulaştı. Ve sonunda 1912’de Texas Valisi, Anneler Günü’nü resmi bir tören günü olarak ilan etti. Öyle ki, bir kısım mahkumları bağışlayarak evlerine, annelerinin yanına bile yolladı... 1914 yılında ise Kongre'nin onayıyla Amerika Birleşik Devletleri çapında genişleyerek geneleksel hale getirildi. 

Ancak, Amerika'nın meşhur giyim mağazalarından biri bu fikri duyduğunda ise tüm desteğini verdi Jarvis'e... Çünkü bu anma en çok kapitalizmin işine yarayacaktı. Böylece Jarvis'in tamamen iyi niyetli ve manevi duygularla ortaya çıkardığı fikri kapitalizmin bir parçası haline gelerek her yıl, annelerine hediye almak isteyen insanların geleneğine dönüştü. 

mothers-day.jpg

Bu ilginç hikaye ile başlayan Anneler Günü, bu yıl Türkiye'de 13 Mayıs Pazar günü kutlanacak. Onları mutlu etmenin yolunun parayla alınacak hediyelerden değil, sevgimizi göstereceğimiz yoldan geçtiğini unutmayalım. En basit yoluyla, bir pazar kahvaltısı ve bir buket çiçekle birlikte sevgimizi göstermek onlar için en güzel hediye olacaktır. Sarılmayı unutmayın! Ve cinsiyet ayrımına yol açan, "mutfak aletleri" vb. hediyelerle onlara sevginizi göstermemeye dikkat edin, onların yerinin sadece mutfakta değil her yerde değerli olduğunu unutmayın!

buyuk_7345zubeyde-hanim-vefatinin-95-yilinda-saygi-ve-ozlemle-aniyoruz.jpg

Başta Ulu Önder Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım olmak üzere, tüm annelerin Anneler Günü kutlu olsun!

Önceki ve Sonraki Haberler
Yaşam