Antalya'da yol genişletmek için 200 yaşındaki çınarları kesecekler!

Antalya'da yol genişletmek için 200 yaşındaki çınarları kesecekler!

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Aydın Özer, Antalya Kemer’de yol genişletme çalışmaları için kesilen ağaçları Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'na sordu. Ulupınar'ın simgesi 200 yaşındaki çınarların kesilmesine göz yumacak mısınız dedi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Aydın Özer, Antalya Kemer’de yolu genişletmek için kesilen asırlık çınar ağaçlarını Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na sordu. 

Ulupınar’ın simgesi olan asırlık çınar ağaçlarının asfalt yol için kesilmesini “vicdansızlık” olarak nitelendiren TBMM Çevre Komisyonu üyesi Özer, ağaçların kesilmemesi için bölgede nöbet tutan vatandaşları da ziyaret etti. MAKYOL firması tarafından yürütülen bölünmüş yol çalışmaları sırasında şimdiye kadar bölgenin simgesi olan çok sayıda ağacın yok edilmesinden büyük üzüntü duyduğunu belirterek şunları söyledi:

“Yol inşaatı projesinde yapılacak küçük bir tadilatla bu çınar ağaçları korunur. Burada yol biraz daralır, az ileride genişler. Yani yol geçirilir ama çınarları kesmeden yapılır mesajı da buradan verilmiş olur, örnek olunur.”

“Samimi olmadıkları anlaşıldı"

Özer, önergesine dört sene önce dönemin Orman ve Su İşleri Bakanlığının 2016’yı Çınar Yılı ilan ettiğini hatırlatarak şöyle konuştu:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurusuyla ülkenin dört bir yanında 200 binin üzerinde çınar ağacı fidanı dikimi için seferberlik başlatılmıştı. O zaman on binlerce çınar fidanı karayollarının kenarına dikilmişti. 

“Dört yıl önce çınar ağacı dikmek için seferberlik başlatan hükümet şimdi Antalya’da karayolunu genişletmek için asırlık çınar ağaçlarını kesiyor. Demek samimi değillermiş.”

“Yol için kaç tane ağaç kesildi?”

CHP’li Özer, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na şu soruları yöneltti:

* Ulupınar’ın simgesi olan 200 yaşındaki anıtsal nitelikteki çınar ağaçlarının kesilmesine göz yumacak mısınız?

* Bakanlığınıza bağlı Karayolları Genel Müdürlüğü'nün yürüttüğü ve Beydağları Sahil Milli Parkı sınırları içinden geçen Antalya-Kumluca bölünmüş yol çalışmaları sırasında kaç tane çınar, kızılçam ve Akdeniz Servisi ağacı kesilmiştir?

* CİMER başta olmak üzere ilgili kurumlara başvurarak çınar ağaçlarının kurtarılmasını isteyen ve çınar ağaçlarının altında gece gündüz nöbet tutmaya başlayan vatandaşlar önceki gün sabah erken saatlerde alana gelen iş makineleriyle karşılaşmış, olay yerine gelen jandarma ekibi ise kesilmek istenen çınar ağacına asılan pankartları indirmiştir. Ulupınar’ın ‘Çınarlı’ adı verilen bölgesindeki gergin bekleyişe son verecek misiniz? Bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?

* Çınar ağacının yok edilmesini istemeyen vatandaşlarımızın ilgili kurumlara dilekçe ile yaptıkları başvuruları dikkate alacak mısınız?

(Bianet)

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.