AnTuTu uygulaması PlayStore engeline takıldı

AnTuTu uygulaması PlayStore engeline takıldı

AnTuTu , geçtiğimiz haftalarda sürpriz bir şekilde Google Play Store’dan kaldırılmıştı. Bu olay hakkında açıklama yapan firma, bir yanlışlık olduğunu ve kısa süre içerisinde olayı çözeceklerini belirtmişti. Ancak AnTuTu Play Store engeli devam ediyor

 

AnTuTu ’yu APK. olarak dışarıdan yüklemek isteyen kullanıcılar Play Protect engeline takılıyor. Google’ın güvenlik yazılımı Play Protect, AnTuTu’yu casus yazılım olarak algılıyor. Bu aslında bir hatadan ibaret de de değil. Google, AnTuTu’nun veri ihlali yaptığını savunuyor. Google’a göre;  bu uygulama, Android kullanıcılarının hangi uygulamaları indirdiği, telefondaki kişiler, telefonu nasıl kullandığı ve tarayıcı çerezleri gibi birçok bilgiyi topluyor.

AnTuTu

Google’ın bu yüzden Play Protect sisteminde AnTuTu’yu malware olarak gördüğü ve telefonlara yüklenmesinin riskli olduğunu belirtmesi gayet normal. Şimdilik bak konuyla ilgili AnTuTu cephesinden bir açıklama gelmedi. Ancak bu iddialar doğruysa muhtemelen Avrupa Birliği bu verileri ihlal eden uygulamaya kallavi bir ceza verecektir.

Eğer telefonunuzda bu uygulama yüklü ise güvenliğiniz için kaldırmanızı ve APK. olarak dışarıdan yüklememenizi öneriyoruz. Google ile AnTuTu arasındaki anlaşmazlık tatlıya bağlandığında ve uygulama Play Store’da tekrar yer aldığında uygulamayı o zaman yükleyebilirsiniz.  

Bilim Teknoloji