Apple üretim bandı için son kararını verecek

Apple üretim bandı için son kararını verecek

Apple, uzun süredir üretim üssü olarak Çin’i tercih ediyor. Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın da dikkatini çekmiş ve başta Apple olmak üzere birçok şirkete, Çin’deki üretim tesislerinin Amerika’ya taşınması çağrısında bulunmuştu.

Tabi ticarette işler emirle, direktifle, rica ile değil para ile yürüdüğü için, Apple bu isteğe karşı kayıtsız kalmış, hatta Amerika’ya taşımak bir yana, Çin’deki üretim tesislerini de arttırmıştı. Ancak Amerikalı teknoloji devi son zamanlarda, gerek Çin’e fazla bağımlı hale gelmesini gerekse de Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında yaşanacak bir gerginlikten etkilenme ihtimalini göz önünde bulundurarak, yeni alternatif üretim merkezleri arama telaşına düştü.

Apple üretim bandı

Apple üretim bandı için son kararını verecek

Şirketin aklındaki ilk yerler ise Hindistan ve Vietnam. Apple’a yakın kaynaklardan gelen bilgilere göre, hem Hindistan hem de Vietnam hükümetleriyle bu konulara ilişkin görüşmeler çoktan başladı. Yani Apple’ın bu ülkelerde yeni tesisler kurmasına oldukça kısa bir süre kalmış olabilir.

Apple üretim bandı

Bununla birlikte, her ne kadar Apple’ın amacı üretiminin bir kısmını Çin’in dışına kaydırmak olsa da, şirketin onlarca yıldır Çin’de yatırım yaptığı ve bu tesislerini tamamen kapatmak gibi bir seçeneğin masada olmadığını söyleyelim. Amerikalı teknoloji devinin amacı, bundan sonra yeni gireceği alanlar veya akıllı telefon, tablet kadar büyük olmayan sektörler için yeni üretim merkezlerinden faydalanmak olacak.

Fortune 500’e ilk kez bir kripto para şirketi girdi

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji