Apple yeni jenerasyon M yongası için kolları sıvadı

Apple yeni jenerasyon M yongası için kolları sıvadı

Günümüz akıllı telefonlarında kullanılan yonga setlerinin PC’leri bile çalıştırabilecek kapasitede olduğu zaten biliniyordu. Fakat kimse ARM tabanlı bir PC için cesaretli davranamadı.

Sonunda Apple gözünü kararttı ve tasarladığı M1 yonga setini Mac modellerinde denedi. Sonuç harikaydı. Hatta o kadar harikaydı ki Apple’ın Mac satışları bir önceki yılın aynı dönemine oranla iki kat artmıştı.

Apple yeni M yongası

M1’in bu başarısını iPad modelleriyle taçlandıran Apple, şimdilerde Haziran ayında gerçekleştirilmesi planlanan diğer büyük etkinliğe hazırlanıyor.

Apple yeni M yongası için harekete geçti

Apple’ın önümüzdeki yıl gerçekleştireceği Mart etkinliğinde yeni MacBook modellerini tanıtması planlanıyor. Hatta genel beklenti Apple’ın daha büyük ekrana sahip MacBook modelleri tanıtması. Burada ön plana çıkan unsur ise yeni M2 yongası.

Apple yeni M yongası

Sızdırılan bilgilere göre Apple’ın M2 yongası TSMC’nin N5P teknolojisiyle üretilecek. Hatırlanacağı üzere M1’de 7nm’lik bir süreç ön görülmüştü.

M2 yongasının selefine oranla yüzde 20 daha hızlı ve yüzde 40 daha güçlü olacağı iddia ediliyor. M2 yongasında hem CPU, hem de GPU tarafında daha güçlü bir sistemin bizleri beklediği aşikar. Bakalım Apple ARM tabanlı sistemleri daha da yaygın bir hale getirebilecek mi?

Apple yeni M yongası

Eğer ARM tabanlı PC’lere olan talep bu şekilde artmaya devam ederse, önümüzdeki süreçte Intel ve AMD gibi isimleri zor günlerin bekleyeceğini söylemek pek de yanlış olmayacaktır.

Google Pixel Türkiye için sinyali verdi!

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji