Arakanlı mültecinin yardım çağrısına Trump’tan ‘Orası neresi’ yanıtı

Arakanlı mültecinin yardım çağrısına Trump’tan ‘Orası neresi’ yanıtı

IŞİD tarafından kaçırılarak tecavüze uğrayan binlerce Ezidi kadından biri olan Nobel ödüllü insan hakları savunucusu Nadia Murad ile Donald Trump...

IŞİD tarafından kaçırılarak tecavüze uğrayan binlerce Ezidi kadından biri olan Nobel ödüllü insan hakları savunucusu Nadia Murad ile Donald Trump arasında geçen diyalog, ABD Başkanının konuya ne kadar uzak olduğunu ortaya koydu. Murad’ın dehşet verici hikâyesini dinleyen Trump, “Ve sen Nobel kazandın? Bunun sana hangi sebeple verdiler?” diye sordu.

2018 Nobel Barış Ödülü cinsel şiddetle mücadele eden Mukwege ve Murad'ın Washington’da düzenlenecek Dini Özgürlükleri İlerletme Konferansı öncesince inançları nedeniyle zulme uğrayan mağdurlarla Oval Ofis’te bir araya gelen ABD Başkanı Donald Trump, bu kez de konu ve konuklarıyla ilgili ‘bilgisizliğiyle’ gündeme geldi.

Konferansın konuşmacılarından biri olan Nadia Murad bu konuklar arasındaydı. IŞİD'in elinden kurtulması sonrası Iraklı Ezidi kadınların uğradığı zulmü dünyaya duyurarak Nobel Barış Ödülü'ne layık görülen Nadia Murad hakkında Trump’ın bir fikri olmaması dikkat çekti.

TRUMP'I DUYUNCA DURAKLADI

Murad, annesi ve erkek kardeşlerinin IŞİD tarafından öldürüldüğünü, 3 bin Ezidinin hâlâ kayıp olduğunu anlattık sonra Trump, “Ve sen Nobel Ödülü kazandın? Bu inanılmaz. Bunun sana hangi sebeple verdiler?” diye karşılık verdi.

İnsan hakları savunucusu Nadia Murad, 2014 yılında IŞİD tarafından kaçırılan ve esir kaldığı süre boyunca cinsel ve fiziksel şiddete maruz kalan binlerce Ezidi kadından biri. Murad, Sincar yakınlarındaki Kocho köyündeki evinden kaçırıldı, Musul'a götürüldü ve burada işkence ve tecavüze uğradı. Daha sonra kaçmayı başarmış ama Sincar saldırısı sırasında annesini ve altı erkek kardeşini kaybetti. Murad, örgütün elinden kurtulduktan sonra Ezidi katliamının tanınması için mücadele vermeye başladı.

‘Son kız: Esaretimin öyküsü ve IŞİD’e karşı mücadelem’ kitabında esaret altında yaşadıklarını anlatan Murad, Avrupa Konseyi Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü, Saharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü gibi ödüllerin ardından son olarak Nobel Barış Ödülü’ne layık görüldü.

TRUMP'TAN ARAKANLI MÜLTECİYE: ORASI NERESİ

Bu arada Trump Myanmar'daki Arakanlılar meselesinde de 'bilgisini konuşturdu'. Arakanlı bir mülteci, Trump'tan şu sözlerle yardım istedi: "Bangladeş'te bir mülteci kampında yaşayan bir Arakanlıyım. Mültecilerin çoğu mümkün olduğunda çabuk eve dönmek istiyor. Bize yardım edecek misiniz?"

Trump'ın bu yardım çağrısına "Orası tam olarak nerede?" diye sorması üzerine yardımcısı konuya el attı, "Bangladeş Burma'nın (Myanmar'ın eski adı) hemen yanında" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Son Dakika