Araştırma: Hangi parti hangi sosyal medyayı kullanıyor?

Araştırma: Hangi parti hangi sosyal medyayı kullanıyor?

Abdulkadir Selvi, Optimar Araştırma’nın en çok kullanılan sosyal medya platformları ile ‘Hangi parti hangi sosyal medyayı tercih ediyor?’ sorusuna yanıt aradığı anketi paylaştı.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü köşesinde Optimar’ın en çok kullanılan sosyal medya platformları ile ‘Hangi parti hangi sosyal medyayı tercih ediyor?’ sorusuna yanıt aradığı anket sonuçlarına yer verdi.

Selvi’nin yazısından ilgili bölüm şöyle:

HANGİ PARTİ HANGİ SOSYAL MEDYAYI TAKİP EDİYOR?

“Facebook’u en fazla AK Partililer tercih ediyor. AK Partililer yüzde 33.9’la en çok Facebook’u kullanırken, yüzde 27.5’le Instagram ikinci sırada. AK Partililer Twitter’da CHP, İYİ Parti ve HDP’nin gerisinden geliyorlar. AK Partililer yüzde 17.7’yle Twitter’ı, yüzde 10’la YouTube’u, yüzde 1’le Tiktok’u tercih ediyorlar.

CHP’LİLERİN İLK TERCİHİ FACEBOOK

CHP’liler yüzde 31.5’le ilk sırada Facebook’u tercih ederken, ikinci sırada yüzde 26.9’la Instagram geliyor. Twitter ise yüzde 22.8’le iyi bir seviyede. CHP’liler yüzde 11.7 oranında YouTube kullanırken, Tiktok’u 1.7 seviyesinde tercih ediyorlar. CHP, Clubhouse kullanan tek siyasi parti. CHP’lilerin Clubhouse kullanımı yüzde 0.2 seviyesinde.

“İYİ PARTİ İÇİN SOSYAL MEDYA PARTİSİ DEMEK MÜMKÜN”

İYİ Parti için aynı zamanda sosyal medya partisi tanımını yapmak mümkün. İYİ Partililer ilk sırada yüzde 37.2’yle Instagram’ı kullanırken, ikinci sırada yüzde 26.9’la Twitter’ı tercih ediyorlar. YouTube 16.6’yla üçüncü sırada gelirken, İYİ Partililerin yüzde 15.2’si Facebook diyor. MHP’nin aksine İYİ Partililer Tiktok’u kullanmıyor.

MHP’LİLERİN BİRİNCİ TERCİHİ INSTAGRAM

MHP’lilerin birinci tercihi yüzde 32.2’yle Instagram. Yüzde 25.6’yla Facebook’u tercih ediyorlar. YouTube kullanımı ise yüzde 16.1’le, Twitter tercihinden 1 puan önde. Tiktok kullanımında Milliyetçi Hareket Partisi yüzde 4.5’le birinci sırada.

HDP’LİLERDE BİRİNCİ SIRA YÜZDE 30.9’LA FACEBOOK

HDP’liler de sosyal medyayı aktif olarak kullanıyorlar. HDP’liler birinci sırada yüzde 30.9’la Facebook’u, yüzde 29.7’yle Instagram’ı tercih ediyorlar. HDP’lilerin Twitter tercihi de yüzde 22.3’le iyi bir seviyede. HDP’liler yüzde 10.3’le YouTube, yüzde 1.1’le de Tiktok’u kullanıyorlar.

GENEL