Araştırma şirketi ’bu pazar seçim olsa’ anketi yaptı: İşte sonuçlar!

Araştırma şirketi ’bu pazar seçim olsa’ anketi yaptı: İşte sonuçlar!

Bu pazar seçim olsa ’Erdoğan’a oy veririm’ diyenlerin oranı yüzde 30. MHP’li seçmenlerin yarısı, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda oyunu İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e verirken "Kılıç

66220.jpg


PİAR Araştırma Danışmanlık, 6-18 Mart tarihleri arasında yaptıkları anketin sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. 5 bin 620 seçmenle yüz yüze görüşerek yapılan ankete göre, "Bu pazar cumhurbaşkanlığı seçimi olsa oyumu Erdoğan’a veririm" diyenlerin oranı yüzde 30.

5-176.jpg
Araştırmaya göre, 1 Kasım’da AKP’ye oy verenlerin yüzde 63’ü Recep Tayyip Erdoğan’a oy vereceğini belirtirken, her 5 MHP seçmeninden yalnızca 1’i Erdoğan’a oy vereceğini söylüyor. 

MHP’li seçmenlerin yarısı, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e oyunu vereceğini belirtiyor. 

Ankete göre, AKP ve MHP oy toplamı 45,4 iken ittifaka oy vereceklerin oranı 43-44 civarında görülüyor.

6-096.jpg
2019’da yapılacak seçimlerin ikinci turuna Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kalma ihtimali de katılımcılara soruldu. Erdoğan’a oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 43.9, "Kılıçdaroğlu’na oy veririm" diyenlerin oranı ise yüzde 40.5 olarak belirlendi. Erdoğan’ın Akşener’le son tura kalması olasılığında ise katılımcıların yüzde 41.9’u Erdoğan’ı destekleyeceğini, yüzde 41.1’i ise Akşener’e oyunu vereceğini söyledi.

MERDAN YANARDAĞ VE EMRE KONGAR ANKETİ YORUMLADI
Merdan Yanardağ ve Prof. Dr. Emre Kongar, TELE1’de yayınlanan 18 dakika proğramında, yapılan ankete ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

CHP’NİN İKİNCİ BİR EKMELEDDİN VAKASI ARAMASI FELAKET"
Prof. Dr. Emre Kongar CHP’nin ikinci bir Ekmeleddin vakası aramasını felaket olarak değerlendirirken, "CHP, kendi kimliğinden uzaklaşıp, orta sağdan, sağdan oy almaya yönelik aday çıkaralım dediği zaman AKP kazanıyor." şeklinde konuştu.

"AKP LİDERİ TAYYİP ERDOĞAN’IN KAYBETME OLASILIĞI KAZANMA OLASILIĞINDAN ÇOK DAHA YÜKSEK"
Merdan Yanardağ, AKP’nin Türkiye’yi terörize ederek, güvenlik kaygısı yaratarak, 1 Kasım’da erken seçime gittiğini ve yeniden iktidara geldiğini belirterek, "1 Kasım’da AKP’ye oy veren seçmenlere, "yüzde kaçınız tekrardan AKP’ye oy vereceksiniz" diye sorulmuş. Yüzde 63’ü tekrardan oy vereceğini belirtmiş. Yani %37’si tekrardan oy vermeyeceğini belirtmiş. Cumhuriyet Halk Partisi ancak kendi adayı ile katıldığı doğrultuda iyi bir sonuç alıyor. Ekmeleddin gibi, daha çok merkez sağa yada sağa yakın, muhafazakar kesimlerin sempatisini kazanmaya dönük hiçbir adayın  yeterli oy alamayacağı görülüyor. Bu anketten çıkan tek bir sonuç var. Her halükarda, AKP lideri Tayyip Erdoğan için bu seçimleri kaybetme olasılığı kazanma olasılığından çok daha yüksek." şeklinde konuştu.