Arif Sağ'dan Gencebay'a: Peşini bırakmam!

Arif Sağ'dan Gencebay'a: Peşini bırakmam!

Arif Sağ, 50 yıllık dostu Orhan Gencebay’ın Türkiye Musiki Eser Sahipleri Meslek Birliği'nden (MESAM) ayrılırken yazdığı istifa dilekçesinde nefret suçu işlediğini iddia ederek "Bunun peşini bırakmam" dedi.Şubat ayında MESAM’daki...

Arif Sağ, 50 yıllık dostu Orhan Gencebay’ın Türkiye Musiki Eser Sahipleri Meslek Birliği'nden (MESAM) ayrılırken yazdığı istifa dilekçesinde nefret suçu işlediğini iddia ederek "Bunun peşini bırakmam" dedi.

Şubat ayında MESAM’daki başkanlık ve yönetim kurulu üyeliği görevlerinden bir grup arkadaşıyla birlikte istifa eden Orhan Gencebay, Arif Sağ başkanlığındaki yönetim kuruluna kullandığı sözlerle ikilinin arası açıldı. Habertürk'te yer alan habere göre, 73 yaşındaki sanatçı, Gencebay’ın nefret suçu işlediğini ve uluslararası yargıya gideceğini söyleyerek, "Bunun peşini bırakmam. İş nereye giderse gidecek. Kimse kimsenin inancına laf söyleyemez." dedi. 

Gencebay'ın tartışma yaratan istifa dilekçesinde özetle şu ifadeler kullanılmıştı:
“MESAM, etnik köken ve inanç üzerinden örgütlenerek faaliyette bulunulacak veya ele geçirilecek bir kurum değildir. 'Benim adamlarım' veya 'Bize oy verecekler' gibi söylemleri kabul etmem mümkün değildir. Üyelerin siyasi görüşü, inancı, kültürü ne olursa olsun; hepsi bizim için değerli, hepsi bizim başımızın tacıdır. Onların arasında kaynaşmayı sağlamak, sadece benim değil, hepimizin görevi."

Gencebay'ın bu sözleri Alevilik tartışmasına neden olmuştu.

İSTİFA SONRASI KAYYUM ATANDI
Gencebay'ın istifasından bir süre sonra Arif Sağ başkanlığındaki MESAM yönetimine Kültür Bakanlığı'nca görevden el çektirilmişti. Önce Yavuz Bingöl, ardından da Ali Kocatepe kayyumluk görevini yapmayı reddetmişti. Kayyumluk görevini kabul eden isim Coşkun Sabah olmuştu. Sabah, kayyum olduğunu "Kültür Bakanlığımız tarafından MESAM’a yönetime kayyum atandım, tüm Coşkun Sabah sevenlerine duyurmak istedim, dün itibarı ile yönetim bize geçti" ifadeleriyle duyurmuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Kültür Sanat