Arkadaşlık uygulaması Grindr ‘HIV verileri’ni paylaştı

Arkadaşlık uygulaması Grindr ‘HIV verileri’ni paylaştı

Milyonlarca eşcinselin tanışma ve sosyalleşme amacıyla kullandığı, ancak Türkiye’de kullanımı yasaklanan Grindr’ın kullanıcılarının ‘HIV verileri’ni başka şirketlerle paylaştığı ortaya çıktı.

Dünya çapında günlük 3.6 milyon aktif kullanıcısı bulunan uygulama, Apptimize ve Localytics adı verilen iki analist şirkete kullanıcılarının profillerinde yer alan bazı verileri gönderdi. Grindr’da HIV virüsü taşıyıp taşımadığınızı ya da en son ne zaman test yaptırdığınızı profilinize girebiliyorsunuz.

BBC Türkçe’nin haberine göre Norveç merkezli kâr amacı gütmeyen bir şirket olan SINTEF’in araştırmasına göre HIV verileri kullanıcıların cep telefonları ve elektronik posta adresleriyle beraber şirketlere gönderildiği için kimliklerinin tespit edilmesi mümkün.

SINTEF’in araştırması, kullanıcıların konum bilgilerinin de şirketlerin eline geçtiğini gösterdi.

Los Angeles merkezli Grindr ise bu haberin ardından bir daha kullanıcılarının verilerini başka şirketlerle paylaşmayacağını açıkladı. Şirketin teknoloji müdürü Scott Chen, bu verileri profile koymanın halihazırda kamuya açık bir hale gelmelerine yol açtığını savundu.

Çeşitli forumlarda Grindr’ın kapanması gerektiği, çünkü LGBTİ topluluğuna ‘ihanet ettiği’ yorumları yapıldı.