Arnavutluk kamu denetçisi Bllanca: Emre Olur'un iade süreciyle ilgili soruşturma devam ediyor

Arnavutluk kamu denetçisi Bllanca: Emre Olur'un iade süreciyle ilgili soruşturma devam ediyor

Kamu denetçisi Erida Bllanca, suç örgütü lideri Sedat Peker'in basın danışması olarak bilinen Emre Olur'un iade süreciyle ilgili soruşturmanın devam ettiğini belirtti.

Balkan Insight haber sitesi, Arnavutluk'ta yakalandıktan sonra Türkiye'ye iade edilen Emre Olur'un ülkeden ayrılış süreciyle ilgili bir haber hazırladı.

Haber sitesine değerlendirmelerde bulunan kamu denetçisi Erida Bllanca, Olur'un iade süreciyle ilgili soruşturmanın devam ettiğini belirterek "Polis, Türk vatandaşının Arnavutluk'ta kalmak için gereken şartları karşılamadığını söyledi" ifadelerini kullandı.

Blanca, Peker'in basın danışmanın iade süreci hakkında gelen soruya ise "Terimleri dikkatli kullanalım, bu bir suçlunun iadesi değildi" yanıtını verdi. 

Emre Olur'un avukatı Arben Llangozi, Arnavutluk'un, müvekkillinin Türkiye'ye iade sürecinde kendi yasalarını çiğnediğini öne sürdü. Llangozi, Olur için iltica başvurusu yaptıklarını hatırlatarak, Olur'un iltica başvurusunu kabul etmediği için Tiran Uluslararası Havalimanı polis şefine dava açacağını belirtti.

Haberde, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, kendisini 'eleştirilerin' iadesi için Balkan ülkelerine 'baskı' yaptığı ancak birçok Balkan ülkesinin bu taleplere karşı 'direndiği' belirtildi. Arnavutluk'un ise birçok FETÖ üyesini iade ettiği hatırlatıldı.

Emre Olur, 17 Eylül 2022'de Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) makamlarınca sınır dışı edilmesinin ardından Arnavutluk’ta yakalanarak Türkiye’ye getirilmişti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem