Arsa fiyatları artık aylık yükseliyor

Arsa fiyatları artık aylık yükseliyor

Arsalara olan ilgi, fiyatların yükselmesine neden oldu. Konut imarlı arsalardaki fiyat artışında Antalya yüzde 131 ile ilk sırada

Konut fiyatlarındaki yükselişle birlikte arsa ve araziye talep, bir önceki yıla göre yüzde 29,6 arttı. Arsalara ilgi, fiyatların da yükselmesine neden oldu.

Dünya’dan Leyla İlhan’ın haberine göre aynı dönemde Türkiye genelinde satılan konut adediyse yüzde 0,5 azalarak 1 milyon 491 bin 856 olarak kaydedildi. Yüksek talep fiyatları da sıçrattı. Altı ayla bir yıl arasında değişen tarla ve arazi fiyatları artık aylık bazda değişmeye başladı.

En yüksek artışlar Antalya ve Muğla’da

Gayrimenkul değer tespiti yapan Endeksa verilerine göre konut imarlı arsalarda fiyatlar en çok Antalya’da arttı. Antalya’da arsaların fiyatı yıllık bazda yüzde 131 artarak metrekare fiyatları 1923 TL’ye çıkarken, İzmir’de yüzde 103 artışla 2 bin 228 TL’ye yükseldi. Muğla yüzde 98’lik artış ve 1847 TL’lik metrekare fiyatıyla üçüncü şehir oldu. İstanbul’da ortalama metrekare fiyatları yüzde 76 artarak fiyatı 2 bin 844 TL’ye çıktı ve listede dördüncü oldu.

Tarla-bağ-bahçede Antalya ve İstanbul önde

Tarla, bağ ve bahçe gibi arazilerin fiyatlarına baktıklarındaysa yüzde 120 artışla en yüksek fiyat artışı yine Antalya’da. Bu kenti, yüzde 83’lük artışla İstanbul, yüzde 62’lik artışla İzmir ve yüzde 55’lik artışla Denizli takip ediyor.

Alımlarda yüksek gelirliler öne çıkıyor

“2021 ortası ile Mayıs 2022 arasındaki alımlar yatırım amaçlı” diyen EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, alımlarda yüksek gelirli kitlenin öne çıktığını söyledi. Yazıcı, “Beyaz yakalılar düşük fiyatlı, küçük arazileri tercih ediyor” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi