Artık Cici Değil Cesur Kızlar Zamanı

Artık Cici Değil Cesur Kızlar Zamanı

Aslıhan Dağıstanlı Aysev’in kaleme aldığı Cesur Kızlara Yol Arkadaşları serisinin 2. kitabı Asla Pes Etmeyenler,hiçbir engelin insan iradesinden daha güçlü olmadığını kanıtlıyor.

Aslıhan Dağıstanlı Aysev’in kaleme aldığı Cesur Kızlara Yol Arkadaşları serisinin 2. kitabı Asla Pes Etmeyenler, hiçbir engelin insan iradesinden daha güçlü olmadığını kanıtlıyor.

Yazar, gazeteci, iş insanı, sosyal girişimci, iki kız çocuk annesi, Aslıhan Dağıstanlı Aysev’in kız çocuklarına güç ve ilham vermesi için kaleme aldığı Cesur Kızlara Yol Arkadaşları serisinin ikinci kitabı Asla Pes Etmeyenler Nemesis Kitap’tan Dünya Kız Çocukları gününde çıkarak, raflardaki yerini aldı.

Aysev, “Hayallerimize ulaşmak için hepimiz Asla Pes Etmeyen, Cesur Kızlar olmak zorundayız,” diyor. Kitaplarını kaleme alma nedenini anlatan yazar, tüm dünyada kız çocuklarının sırf cinsiyetleri yüzünden çeşitli adaletsizliklere maruz kaldığına dikkat çekiyor. Aslıhan Dağıstanlı Aysev’e göre: “Biz kadınlar küçük yaştan itibaren önümüzdeki engelleri ve önyargıları çetin mücadeleler vererek aşmaya çalışıyoruz. Bu mücadelede, eşitsizliği körükleyen kalıpçı ifadeler cinsiyet uçurumunu arttırıyor. Ayrımcı dilin ve kızları geri plana iten hikâyelerin değiştirilmesi kızlarımıza güç verecektir.”

,cesurkizlarayolarkadaslari.jpg

Cesur kadınlardan cesur kızlara bir başucu kitabı.

Yazar Aysev, kendi kızlarına kitap seçerken, “En ilgi çekici, en öndeki kahramanlar neden hep erkek?”  diye sorgulamaya başlıyor. Yurt dışında yaşayan ailenin küçük kızı da, “Türk kadınları neden buradaki kitaplarda yok? Onlar dünyada başaralı olmadı mı?” diye sorunca Aslıhan Dağıstanlı Aysev anlatılması en acil hikâyelerin henüz anlatılmamış olduğunu görüyor.

Yazar, çocuklara fiziksel özellikleriyle öne çıkan prensesler, cici ama arka planda bırakılan karakterler yerine, sınırlarını kendi çizen, kurtarılmayı beklemeden kendini kurtaran,  hayallerinin peşinden koşan rol modellerini tanıtmak üzere Cesur Kızlara Yol Arkadaşları serisini kaleme alıyor.

Başucu kitabı niteliğinde olan Cesur Kızlara Yol Arkadaşları 2, dünyada ve Türkiye’de iz bırakmış, geçmişten günümüze 30 cesur kızın az bilinen yaşam öykülerinin yanı sıra yazarın kendi çocukluğundan da kesitler içeriyor.

Akıcı bir üslup ve renkli illüstrasyonlarla aktarılan Cesur Kızların hikâyeleri hiçbir engelin insan iradesinden daha güçlü olmadığının kanıtı.

Aynı zamanda tarihin kadın gözünden bakıldığında ne kadar farklı olduğunun…

Mesleklerde cinsiyet olmadığının…

Ve gök kubbeyi ancak kız erkek, omuz omuza birlikte taşıyabileceğimizin...

Bu nedenle eser, hem kız hem de oğlan çocukları için yol gösteriyor… Yazar, “Oğlan çocukları, kızlara yol arkadaşı olur, esas gücün ezmekte değil sevmekte gizli olduğunu öğrenerek yetişirlerse toplum olarak yüceliriz,” diyor. Çocukların sesinin önemini vurgulayan yazar, Türkiye’nin dört bir yanından kendisine gelen çocuk okurların mektuplarına da kitapta yer veriyor.

Aslıhan Dağıstanlı Aysev’in Cesur Kızlara Yol Arkadaşları 2 – Asla Pes Etmeyenler kitabında yer verdiği isimlerse şöyle: Arzu Kaprol, Bakiye Duran, Bilge Demirköz, Çiğdem Kağıtçıbaşı, Dilek Livaneli, Dilhan Eryurt, Ebru Baybara Demir, Ece Çiftçi, Ferhan & Ferzan Önder, Halide Edib Adıvar, Hande Özdinler, İlke Özyüksel, İoanna Kuçuradi, Jülide (Göksan) Gülizar, Karsu Dönmez, Melahat Ruacan, Nazmiye Muslu Muratlı, Özlem Türeci, Paris Pişmiş, Prenses Fahrelnissa Zeid, Remziye Hisar, Saadet Özkan, Sabiha Gökçen, Safiye Ali, Selin Gören, Selma Rıza Feraceli, Sertab Erener, Suna Kan, Tomris Hatun, Zümran Ömür.

cesurkizlarayolarkadaslari2.jpg

Cesur Kızlar Sosyal platformu

Kendisi de cesur bir kız olarak yetiştirilen Aysev, kitaptan elde ettiği gelir ve halk dayanışmasıyla internet ulaşımı kısıtlı köylerde Cesur Kızlara Yol Arkadaşları isimli kütüphaneler kuruyor. Çocuklarla ve köy öğretmenleriyle birebir yaptığı sosyal çalışmalarla fırsat eşitliği için uğraşıyor. Urfa, Batman’dan sonra sırada Diyarbakır projesi var.

Aslıhan Dağıstanlı Aysev’in çocukların yanı sıra yetişkinlere de cesaret bulaştırdığı yolculuğu, “Ben Değerliyim. Ben de Yapabilirim. Ben Asla Pes Etmem” öz inancını yayıyor. Hayallerimizin peşinden gitmemizi, yanlış yapmaktan korkmak yerine hiç denememiş olmaktan çekinmemizi hatırlatıyor.

Aysev’in hayali, dünyayı ilerleten, Özlem Türeci’lerin, Çiğdem Kağıtçıbaşı’ların, İoanna Kuçuradi’lerin bu topraklardan daha sık çıkması… Asla Pes Etmeyen çocukların bir gün bu kitaptakiler gibi hayallerine ulaşmaları.

Cesur kızların önünde hiçbir engelin uzun süre duramayacağı mesajını veren kitap, umarız tüm çocuklara kocaman ışıklar saçarak güç verir…

Önceki ve Sonraki Haberler
Kültür Sanat