"Artık seküler değiliz"

"Artık seküler değiliz"

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, Ayasofya'nın yeniden cami olarak ibadete açılmasına ilişkin olarak, " Ayasofya'yı yeniden camiye çevirmek, dünyanın geri kalanına 'artık seküler değiliz' demektir" yorumunda bulundu.

 

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, Ayasofya’nın müze statüsünün kaldırılarak camiye dönüştürülmesini eleştirdi. Orhan Pamuk, Türkiye’de karara laiklik açısından karşı çıkanların seslerinin duyulmadığını söyledi. BBC News’a konuşan Pamuk, “Benim gibi buna karşı çıkan ama sesleri duyulmayan milyonlarca laik Türk var” dedi. Orhan Pamuk, “(Ayasofya’yı) yeniden camiye dönüştürmek ne yazık ki, dünyanın geri kalanına ‘Biz artık laik değiliz’ demek anlamına geliyor” ifadelerini kullandı. Pamuk, bu adımın birçok Türkiyelinin ‘laik bir Müslüman ulus olmaktan duyduğu gururu ellerinden aldığını’ söyledi.

Ayasofya’nın yeniden cami olarak ibadete açılması tartışmaları bugün Danıştay ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelen kararlarla sona erdi. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya'nın Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilmesine yönelik karara imza attı. Yapılan düzenlemenin ardından yazar Orhan Pamuk, kararı "Ayasofya’yı yeniden camiye çevirmek dünyanın geri kalanına artık seküler değiliz demektir" sözleriyle değerlendirdi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem