Asbest tehdidi: Sigaraya karşı bu kadar duyarlılık gösteren hükümet...

Asbest tehdidi: Sigaraya karşı bu kadar duyarlılık gösteren hükümet...

Asbest tehdidi: Sigaraya karşı bu kadar duya... Ankara 7. İdare Mahkemesi yıkımının durdurulmasına karar verdiği tarihi Havagazı Fabrikası ile ilgili Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası basın toplantısı düzenleyerek, uyarılarından sonra bina çevresinde güvenlik...

Ankara 7. İdare Mahkemesi yıkımının durdurulmasına karar verdiği tarihi Havagazı Fabrikası ile ilgili Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası basın toplantısı düzenleyerek, uyarılarından sonra bina çevresinde güvenlik önlemleri alındığını, odaların uyarılarından sonra alınan önlemlerin de göstermelik olduğunu duyurdu.

Yıkımı tartışma konusu olan Ankara'daki tarihi Havagazı Fabrikası ile ilgili Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ve Ankara Tabip Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Bulut basın toplantısı düzenledi.

Evrensel'in haberine göre, ATO'da gerçekleşen toplantıda asbestli binaların nasıl yıkılması gerektiği konusunda bilgilendirmede bulunan Bulut, “Yıkım alanı ve çevresi güvelik şeridi ve levhalarıyla çevrilmelidir. Yıkımda çalışan işçilere uygun solunum sistemi koruyucusu ve kişisel koruyucu donanım verilmelidir. İşçilerin kıyafetlerinin değiştirilmesi ve asbestten arındırılması için arınma kabini kurulmalıdır. İşçilerin asbest söküm belgesi olmalı ve işe giriş muayeneleri yapılmış olmalıdır. İşle ilgili risk analizi yapılarak kişisel ve çevresel tehlikeler belirlenmiş olmalıdır'' diye açıkladı. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin bu önlemleri almadığını ifade eden Bulut, “Bizim uyarılarımız üzerine göstermelik önlemler alındı. Sigaraya karşı bu kadar duyarlılık gösteren hükümeti asbest tehlikesi konusunda da duyarlı olmaya davet ediyoruz'' dedi.

GÖSTERMELİK ÖNLEMLER
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Candan ise binayla ilgili iki önemli konu olduğunu belirterek, “Birincisi bina sanayi arkeolojisi ve kültür varlığı olma noktasında önemli olduğu için dava açmıştık ve dava halen devam ediyor. Bu yüzden de Kültür Bakanlığı, belediyeye binanın yıkılması noktasında izin vermedi ve 'binayla ilgili yargı sürecini etkileme' dedi. İkinci olarak ise binada 350 bin ton asbest var. Bu da işçilerin ve halkın sağlığını tehdit ediyor. Bina yıkılacaksa dahi önceden binadan asbestlerin temizlenmesi gerekiyor. Ancak belediye bu asbestleri temizlemeden binanın yıkıma başlamıştı'' diye konuştu. Binanın yıkımı sırasında açtıkları dava neticesinde Ankara 7. İdare Mahkemesi yıkımı durdurma kararını hatırlatan Candan, “Binada bizim uyarılarımızdan sonra brandalar indi. Formalı işçiler alanda dolaşmaya başladı. Ancak bu bina derhal karantina altına alınmalı, o brandalar rüzgarda sallanıyor, çevreye asbestin yayılmasına neden olabilir'' diye uyardı. Bina yıkımı konusundaki ihale süreci hakkında ortaya çıkanları da yineleyen Candan, “İlk ihalede muhammen bedel bedel olarak 581 bin lira belirlendi. Bu ihale iptal edilerek, ikinci ihaleye gidildi. İkinci ihalede binadaki asbestin 350 ton olduğunu görüyoruz. Bu ihalede muhammen bedel 13 bin liraya düşüyor'' dedi.

GÖKÇEK'İN SORULARINI MUHABİR SORDU
Toplantıya Beyaz TV çalışanları da katıldı. Beyaz TV muhabiri, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in twitter'dan sorduğu soruları Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Candan'a yöneltti. Candan ise bu sorulara yanıt verdi. Muhabir, Ankara Mimarlar Odası'nın bina çevresinde ölçüm yaptırdığı firmayla belediyenin davalık olduğu bilgisini vererek Candan'ın bu konuya açıklama getirmesini istedi. Candan da soruya cevap olarak, “Sayın Gökçek 350 tonluk asbestli binayı neden yıktığını açıklasın diğer soruları da muhatabı olduğu firmaya sorsun. Bizi firmanın davalık olması ilgilendirmiyor'' dedi.

"Asbest tehdidi: Sigaraya karşı bu kadar duyarlılık gösteren hükümet..." haberi, 06 Mart 2017 tarihinde yazılmıştır. 06 Mart 2017 tarihinde de güncellenmiştir. Gündem kategorisi altında bulunan Asbest tehdidi: Sigaraya karşı bu kadar duyarlılık gösteren hükümet... haberi 2017 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Asbest tehdidi: Sigaraya karşı bu kadar duyarlılık gösteren hükümet... 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Gündem konusunda 21 Şubat 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Hubbard Editör

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 18:21 Salçanın küflenmesini önlemek meğer bu kadar basitmiş! Sadece birkaç damlası yetiyor
 2. 18:20 Avukat Feyza Altun'dan 'Gözaltında Rakı' Açıklaması
 3. 18:13 Sıcaklık artışıyla ekolojik denge tehlikede: Toplu ölüm riski artıyor!
 4. 18:09 Ankara'da toplu taşımada unutulan eşyalar uyguna satışa sunulacak! İşte açık artırma tarihi ve yeri
 5. 18:05 TFF resmi olarak duyurdu! Süper Kupa finalinin yeri ve zamanı kesinleşti
 6. 18:01 Süper Kupa heyecanı için geri sayım başladı: TFF tarihi açıkladı!
 7. 17:49 Erkılınç: 'Nitelikli yayınları ve istihdam olanaklarını koruyacağız'
 8. 17:47 Küçük kızın sözleri Gazze'deki krizi özetledi: Her şeyimiz eksik!
 9. 17:44 TİP, Kadıköy'den aday çıkardı
 10. 17:42 Real Madrid'e transfer olacağı söylentileriyle anılan Kylian Mbappe, Barcelona'da görüntülendi
 11. 17:17 Uzmanların dikkat çektiği öneri: Çocukluk çağı kanserlerine karşı propolis
 12. 17:05 Uzman uyardı: Duruş bozukluğu skolyoz işareti olabilir!
 13. 17:02 Uzmanlardan uyarı: Pırasa yerken dikkatli olun!
 14. 16:59 Türkiye'de HIV vakalarındaki artış endişe verici bir seviyeye ulaştı
 15. 16:55 Yüksek potansiyelli 5 meslek: Geleceğin kazançlı kariyerleri!
 16. 16:53 Bulgaristan vatandaşlığına başvuru için yeni koşullar belli oldu
 17. 16:50 Twitch'e rakip olarak ortaya çıkan Kick platformuna erişim engeli!
 18. 16:48 Ürküten uyarı: Yapay zeka iki yıl içerisinde insanlığı yok edebilir!
 19. 16:45 WhatsApp'tan yeni özellik: Artık ekran görüntüsü alınamayacak!
 20. 16:43 İngiltere, Navalny'nin ölümüyle ilişkilendirilen cezaevindeki 6 Rus yetkilisine yaptırım uyguluyor
Gündem Haberleri