ASGARİ ÜCRET PAZARLIĞI BUGÜN BAŞLIYOR Kim ne kadar zam istiyor, işveren ne teklif ediyor?

ASGARİ ÜCRET PAZARLIĞI BUGÜN BAŞLIYOR Kim ne kadar zam istiyor, işveren ne teklif ediyor?

Asgari ücret ne kadar olacak? Milyonların beklediği asgari ücret zammı için pazarlıklar bugün başlıyor kim ne kadar zam istiyor işveren ne teklif ediyor

Asgari ücret zammı ile ilgili bugün ilk toplantı gerçekleşecek.

Milyonlarca vatandaşın nefesini tutarak beklediği asgari ücret konusunda taraflar bugün bir araya gelecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin bugün Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ve TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ile bir araya gelecek. Taraflar 2023 yılı asgari ücret konusunda takvimi belirleyecekler. Peki taraflar 2023 asgari ücret zammı için ne istiyor?

Asgari ücret zammı ile ilgili bugün ilk toplantı gerçekleşecek. Milyonlarca vatandaşın nefesini tutarak beklediği asgari ücret konusunda taraflar bugün bir araya gelecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin bugün Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ve TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ile bir araya gelecek. Taraflar 2023 yılı asgari ücret konusunda takvimi belirleyecekler. 

Kulislere yansıyan bilgilere göre masaya gelecek rakamlar aşağı yukarı belli oldu. İşçi ve işveren tarafları asgari ücrette beklentilerini dile getirmeye başladı; masaya gelecek olan rakamlarda 8 ila 10 bin lira ön plana çıkıyor. 

Yaklaşık 7 milyon çalışanı direkt; diğer çalışanları ise dolaylı olarak ilgilendiren yeni asgari ücret üç tarafın da mutabakatı sonrası belirlenecek. Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün Bakan Bilgin ev sahipliğinde toplanacak. Toplantıda asgari ücret konusunda çalışma takvimi belirlenecek.

PEKİ ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

İşçi sendikaları asgari ücret beklentilerini geçtiğimiz hafta dillendirmeye başladı. Komisyon toplantısı öncesi kulislerden edinilen bilgiye göre taraflar arasında toplantılar öncesi de diyaloglar yaşandı. Milyonlarca vatandaş asgari ücrette enflasyonun etkilerini azaltacak bir zam oranı beklerken şirketlerin yüzde 50'lik zam oranına sıcak baktığı öne sürüldü.

2022 Temmuz ayında yapılan düzenleme sonrası 5 bin 500 liraya çıkan asgari ücret eğer enflasyon oranına göre zamlanırsa yaklaşık yüzde 40 artışla 7 bin 700 liraya yükselmesi bekleniyor. 

İşverenlerin beklentisine göre artış oranı yüzde 50 seviyelerinde kalabilir; böylece asgari ücret 8 bin 250 lirayı bulacak. 

BAKANDAN AÇIKLAMA GELDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise asgari ücret konusunda yaptığı son açıklamada zammın hayali değil, gerçekçi bir rakam olacağını vurgulayarak şu ifadeleri kullandı: "Dile getirilen birçok rakam var. İşletmelerin ödeyebileceği bir ücret arayışındayız. Hayali değil gerçekçi bir rakam olacak. Çalışan maaşları yüzünden işletme kapısına kilit vuracak bir rakam olmayacak. Zam oranı çalışan ve işverenlerle yapılacak anketlerle belirlenecek."

İŞVERENE MALİYETİ NE KADAR?

Asgari ücret yüzde 50 oranında zamlanırsa işverenin maliyetleri de yaklaşık 4 bin liraya yükselecek; yüzde 5 SGK prim desteği ile bir işçinin işverene toplam maliyeti 11 bin 750 lirayı bulacak. 

İşveren kesimi tarafından yapılan açıklamalara bakıldığında söz konusu yüzde 50 zam oranının işvenler için üst limit olduğu tahmin ediliyor.

DİSK HENÜZ AÇIKLAMA YAPMADI

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda olmayan DİSK ise henüz resmi talebini açıklamadı. DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “İki asgari ücretlinin çalıştığı eve en azından yoksulluk sınırına denk bir maaş girmeli” diyor. DİSK’in açıkladığı yoksulluk sınırı ise 26 bin 123 lira. Buradan hareketle en az 13 bin TL talep edilmesi bekleniyor. 

Türkiye Esnaf ve Sanaatkârları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken ise “Asgari ücretteki zam bütün personele yansıyacak. Vergi indirimi şart. Zam enflasyonun üstünde olmalı” ifadelerini kullandı.