Assos Antik Kenti’ndeki doğa katliamı: Mahkeme 'dur' dedi

Assos Antik Kenti’ndeki doğa katliamı: Mahkeme 'dur' dedi

Assos Antik Kenti’ndeki doğa katliamı: Mahke... 'Assos Antik Limanı Kaya Islahı Projesi'nde karar verildi.

Rapor ve uygulama projelerine uygunluk kararı veren Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararı iptal edildi. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, karar için geç kalındığını ve Assos Antik Kent ve Assos Antik Limanı’nda büyük tahribat oluştuğunu ifade etti. 

Çanakkale 2. İdare Mahkemesi, 24.05.2022 sayılı karar ile Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nin dava açma gerekçesini haklı bularak “Assos Antik Limanı Kaya Islahı Projesinin rapor ve uygulama projelerine uygunluk kararı” veren Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 16.12.2020 tarihli kararını iptal etti.

"Karardan dolayı sevinçliyiz, ancak adalet geç tecelli etmiştir"

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, yazılı açıklama yaparak karar için geç kalındığını ve Assos Antik Kent ve Assos Antik Limanı’nda büyük tahribat oluştuğunu söyledi.

Dernek açıklamasına şöyle devam etti:

 "Bu karardan dolayı oldukça sevinçliyiz. Bilim bir kez daha kazanmıştır. Ancak adalet geç tecelli etmiştir. Assos Antik Liman mevkiinde, ne yazık ki tüm çabalarımıza, resmi başvurularımıza, suç duyurularımıza, dava açıp yürütmeyi durdurma kararı almamıza rağmen büyük bir doğa ve tarih katliamı yaşanmış, Assos Falezleri yok edilmiştir, bir doğal peyzaj yok edilmiştir. Assos artık eski Assos değildir ve olmayacaktır. Bölgeye arkeolojik sit yanı sıra ‘Doğal Sit Alanı’ olma özelliği kazandıran tüm değerler yok edilmiştir."

Mahkeme karar gerekçesinde projenin kapsadığı alanın 1. Derece Arkeolojik Sit alanı olduğunu, bu alanlarda hiçbir yapılaşmaya izin verilmeyeceğini ve bilimsel amaçlı kazılar dışında hiçbir kazı çalışmasının yapılamayacağını ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bir bilim kurulu oluşturulmadığını kaydetti.

Ne olmuştu? 

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde yer alan ve kuruluşu M.Ö. 2000’e uzanan Assos Antik Limanı; Athena Tapınağı, amfitiyatro, tarihi cami, köprü, kale ve taş evleri sınırları içerisinde barındırıyordu.

Ancak bölgedeki kaya düşmeleri gerekçe gösterilerek AFAD tarafından bir yıla yakın süreyle inceleme yapıldı ve hazırlanan rapor doğrultusunda alan “afet bölgesi” ilân edildi.

Ayvacık Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği, 26 Mart 2021’de “Ayvacık İlçesi Assos Kaya Islahı Yapım İşi”ni ihale etti. İnşaat ihalesini şirket Nisan 2021’de işe başladı. Alan, Çanakkale Valiliği tarafından turizm faaliyetine ve girişlere 500 gün süre kapatıldı.

Yapılan çalışmaları görüntüleyen Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ve Assos Dostları, çalışmaların çok ciddi tahribat ve yıkıma neden olduğuna dikkat çekerek Ayvacık Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Assos Antik Kenti Limanı, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alan ve 1. Derecede arkeolojik ve doğal sit alanı olarak geçen bir alan.

"Assos Antik Kenti’ndeki doğa katliamı: Mahkeme 'dur' dedi" haberi, 09 Haziran 2022 tarihinde yazılmıştır. 10 Haziran 2022 tarihinde de güncellenmiştir. Yargı kategorisi altında bulunan Assos Antik Kenti’ndeki doğa katliamı: Mahkeme 'dur' dedi haberi 2022 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Assos Antik Kenti’ndeki doğa katliamı: Mahkeme 'dur' dedi 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Yargı konusunda 14 Nisan 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Serkut Bozkurt Genel Yayın Danışmanı

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 03:32 İsrail ordusu çekildi, Han Yunus'ta 16 sivil öldü
 2. 03:30 İsrail'den İran saldırısına yanıt geldi: “Sonuçlarına katlanacaklar”
 3. 03:29 Bu 2 malzemeyle duşakabin camları ışıl ışıl oluyor!
 4. 03:27 Kanada’dan vatandaşlarına İsrail'e seyahat uyarısı geldi
 5. 03:09 Gerilim artıyor: Biden hafta sonu tatilini yarıda kesti
 6. 03:03 Çin'de doğal afetler yüzünden 3,3 milyar dolarlık fatura çıktı
 7. 02:59 ABD'nin Ortadoğu'ya takviye gönderdiği iddiası ortaya atıldı
 8. 02:57 Elektrikli otomobil satışları artıyor: 3'e katlandı
 9. 02:51 ABD Başkanı Biden açıkladı: İsrail'in güvenliğine olan bağlılığımız tam
 10. 02:42 Ahmet Davutoğlu’ndan İran İsrail yorumu: Netanyahu gerilimi artırmaya çalışıyor
 11. 02:39 Fernando Santos açıkladı: Rakibimiz hiç olmayan pozisyondan gol buldu
 12. 02:36 THY, İran’ın İsrail’e saldırısından sonra birçok seferini iptal etti
 13. 02:34 Akaryakıta İran-İsrail savaşı darbesi geldi: Hemen deponuzu doldurun
 14. 02:30 İran-İsrail geriliminin peşinden Davutoğlu açıkladı
 15. 02:25 İran, İsrail'e saldırdı: Bitcoin sert düştü
 16. 02:02 Beyaz Saray açıkladı: İsrail'e desteğimiz tam
 17. 01:58 THY ve Pegasus'dan sefer iptali: İran, Ürdün, Irak ve Lübnan'a seferler yok
 18. 01:55 Tüm dünyadan İran'a kınama mesajları: "Durum Endişe Verici"
 19. 01:51 Tahran'a ABD yapımı tuzak! İsrail'in gerilimi artırma planı
 20. 01:48 İran lideri Hamaney: "Siyonist rejim ektiğini biçecek"
Yargı Haberleri