Atatürk Havalimanı'nda son durum: Doğu-batı pistleri acil durumlarda hizmet verecek

Atatürk Havalimanı'nda son durum: Doğu-batı pistleri acil durumlarda hizmet verecek

Millet bahçesi yapılmak istenen Atatürk Havalimanı’nın yıkım kararına ilişkin tepkiler sürerken Bakan Kurum'dan yeni açıklama geldi: Doğu-batı pistleri acil durumlarda hizmet verecek. Bu alanı kesinlikle konuta ve imara açmıyoruz.

Atatürk Havalimanı’nın millet bahçesine çevrilmesi için 2,1 milyar liralık ihale yapıldığını geçtiğimiz günlerde gazeteci Çiğdem Toker duyurmuştu. Buna göre Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına bağlı TOKİ’nin pazarlık usulüyle yaptığı ihaleye davet edilen altı firmadan üçü, İstanbul Havalimanı'nı yapan müteahhitlik şirketleriydi. En uygun teklif ise Yapı&Yapı firmasından gelmişti.

KARAR ŞEHİR İMAR PLANLARINDA YOK

Şehir imar planlarında yer almadan ihalesi yapılan proje kamuoyuyla paylaşılmadan iş makineleri Atatürk Havalimanı’na girdi. Görüntüleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İYİ Partili Meclis Üyesi Ali Kıdık Twitter hesabından paylaştı. Ali Kıdık yıkım kararının İstanbul Havalimanı işletmesinin satışına ilişkin görüşmelerle ilişkili olduğunu iddia etti.

İLK ETABI 2023 MAYIS AYINDA AÇILACAK

Atatürk Havalimanı’nın yıkım kararına ilişkin tepkiler sürerken Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'dan yeni açıklama geldi.

Bakan Kurum, Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirdiği basın toplantısında yapımına başlanan ve pazar günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı İstanbul'un fethi programında ilk fidanların dikileceği millet bahçesinin ilk etabının 2023 Mayıs ayında tamamlanacağını duyurdu.

Kurum aynı zamanda "Doğu-batı pistleri acil durumlarda hizmet verecek. Bu alanı kesinlikle konuta ve imara açmıyoruz" sözlerini de kaydetti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Türkiye