Atatürk Olimpiyat Stadı, finale hazır!

Atatürk Olimpiyat Stadı, finale hazır!

Atatürk Olimpiyat Stadı, UEFA Şampiyonlar Ligi Finali için son rüzgar panelinin takılmasıyla 9 Aralık’ta tamamen hazır hale gelecek. Koltukların sahayı görür hale gelmesi için atletizm pisti kaldırıldı.

 

2020’de İstanbul’un UEFA Şampiyonlar Ligi finaline ev sahipliği yapması beklenirken Covid-19 pandemisi nedeniyle finalin seyircisiz oynanmasına karar verilmiş maçlar Portekiz’e alınmıştı. 2021’deki final UEFA tarafından yine Türkiye’ye verildi.

'YARIN OLSA FİNALİ YAPABİLECEK DURUMDAYIZ'

Hürriyet'in haberine göre, TFF Tesislerden ve Yatırımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Nuri Akın, "Yarın olsa finali yapabilecek durumdayız. UEFA’nın finalle ilgili seyircili ya da seyircisiz alacağı her karara saygılıyız. Atatürk Olimpiyat Stadı tüm Avrupa’yı kucaklamaya hazır” dedi.

ATLETİZM PİSTİ KALDIRILDI

“UEFA kriterleri gereği Şampiyonlar Ligi Finali için stadyumun tam görüşlü koltuk kapasitesinin 70 bin kişi olması gerek. Bu gereklilik nedeniyle görüşü olmayan koltukların sahayı görür hale gelmesi için atletizm pisti kaldırılarak saha kenarlarında kot 90 cm düşürüldü. Altyapısı yenilendi ve asfalt kaplandı. Bu sayede UEFA kriterlerinde görüşe sahip koltuk kapasitesi 74 bin 753 adede ulaştı. Bu kapasitenin 250 adedi engelli seyircilere ayrıldı.” - VIP, VVIP alanlar komple dekore edildi. VVIP ve dev organizasyonu yapabilecek durumdayız” dedi. locaların mobilyaları yenilendi. VIP ve VVIP alanlara hizmet verecek 2 adet tam teşekküllü mutfak kurulumu yapıld - Tüm batı tribünde yer alan ıslak hacimler UEFA standartlarına uygun sayıya çıkarıldı ve tümü yenilendi. Seyirciler için batı tribünde 8 adet yeni büfe alanı oluşturuldu - Takım soyunma odaları 110 m2 büyüklükten 180 m2 büyüklüğe çıkarıldı. Hakem odaları ile birlikte yeniden dekore edildi. Tüm ıslak hacimler yenilendi.

OLİMPİYATTA NELER DEĞİŞTİ

· Oyun alanı yeni nesil hibrit (sentetik-doğal çim karışık) olarak yenilendi. · Saha aydınlatma sistemi yeni nesil LED sistem ile yenilendi. Maç öncesi etkinlikler için efekt modülü eklendi. · VIP ve loca seyircilerinin girişi için 2. kat ile 3. kat arasına 2 adet çelik merdiven imalatı yapıldı. · Seyirci alanlarında bulunan tüm yönlendirme sistemi UEFA taleplerine uygun olarak yenilendi. · Basın için 5. katta ikram alanı oluşturuldu. UEFA gereklilikleri ışığında tüm bilgi işlem ve iletişim altyapısı yenilendi. · Stadyumun enerji ihtiyaçlarına bağlı olarak tüm ana elektrik panoları, eklenen alanlarda otomasyon, yangın sistemleri ile kesintisiz güç kaynakları yenilendi. · Biletleme sistemi altyapısı UEFA kriterlerine uygun hızda yenilendi, okuyucular revize edildi. · Stadyum çevresi ve otopark alanlarında tüm aydınlatma sistemi yenilendi    

Spor