Atatürk'ün hatırası olan beyaz vagon kaldırıldı!

Atatürk'ün hatırası olan beyaz vagon kaldırıldı!

1926’dan 1937’ye kadar Mustafa Kemal Atatürk’ün yurt içindeki seyahatlerinde kullandığı beyaz vagon 13 yıldır İzmir Alsancak Garı önünde sergilendiği yerden kaldırıldı.

 

Oda TV'nin haberine göre; Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 1926’dan 1937’ye kadar yurt içi gezilerinde kullandığı beyaz vagonu İzmir Alsancak Garı önünde 13 yıldır sergilendiği yerden kaldırıldı. Vagon, kötü hava koşullarından olumsuz etkilenmemesi gerekçe gösterilerek kapalı alanda sergilenecek. Daha önce de Milli Mücadele kahramanlarından Mustafa Necati Bey'in Milli Eğitim Bakanlığı'na bağışladığı binaya, Cumhuriyet karşıtlığı ile bilinen ve Atatürk'e "Firavun" diyen Nuri Pakdil'in adı verilerek, "Nuri Pakdil Edebiyat Müzesi" tabelası asılmıştı. Bu hamlenin ardından beyaz vagonun da kaldırılması dikkat çekti. Dün gece saat 23.00 sularında vinç yardımı ile Beyaz Vagon’un kaldırılması Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Gençlik Kolu Başkanı Kıvılcım Çolak tarafından protesto edildi.

“TOPLUMSAL BELLEĞİMİZDEN SİLMEK İÇİN BU TARZ ÇALIŞMALARA GİRDİLER”

Çolak, “Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkeyi gezdiği Beyaz Tren’i kaldırıyorlar, kapalı alana alacaklar. Biz Atatürkçü Düşünce Derneği olarak bu tutuma karşı olduğumuzu her zaman söyledik. Ne yazık ki Mustafa Kemal Atatürk’ü toplumsal belleğimizden silmek için bu tarz çalışmalara girdiler. Bizler bu tarz çalışmaların önünde duracağımızı her zaman bildiriyoruz. Ne yazık ki şuanda vinç yardımıyla buradan treni alıp araca yükleyip kapalı alana götürecekler. Bunun nedeni olarak burada tren fazla yıpranıyormuş. Şimdi bakarsak treni buradan kaldırmak çözüm mü? Hayır, Tren burada durur, sen cam yaparsın başka bir çözüm yolu bulursun” ifadelerine yer verdi. Çolak, “Ama bunun kaldırılma nedeni iktidarın Mustafa Kemal düşmanlığıdır, Cumhuriyet Düşmanlığıdır. Ne yazık ki bugünkü iktidar Mustafa Kemal’e ve Mustafa Kemal’in kurduğu Cumhuriyet’e karşı ve bundan dolayı da bugün bu tutumu sergiliyor. İzmir’li Mustafa Necati’nin Ankara’daki evine Ortaçağcı-Gerici, ‘Yaşasın Şeriat’ sloganı atan Nuri Pakdil’in ismini verdiler. Ne yazık ki bugünde aynı tutumla karşı karşıyayız. Ve buna karşı bütün herkesin karşı durması ve ses çıkarması gerekiyor. Bizler bunu alkışlarımızla protesto ediyoruz” dedi.

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.