Ateizm Derneği’nden Diyanet’e tepki :Nefret dolu bu açıklamaları kabul edilemez!

Ateizm Derneği’nden Diyanet’e tepki :Nefret dolu bu açıklamaları kabul edilemez!

Ateizm Derneği’nden Diyanet’e tepki :Nefret ... Diyanet İşleri Başkanı’nın ’deist’leri sapık olarak nitelemesinin ardından Ateizm Derneği bir açıklama yayınladı. ’Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçunun işlendiğini belirten dernek, c

Konya Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği "Gençlik ve İnanç" konulu çalıştayında, imam hatip öğrencilerinin dini bilgilerdeki tutarsızlıklar nedeniyle deizme kaydığı verisinin paylaşılması, AKP cephesinde soğuk su etkisi yarattı.
Konu hakkında açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Bizim milletimizin hiçbir ferdi böyle sapık, batıl bir anlayışa asla prim vermez" diyerek deistlere hakaret etmiş, gençliğe iftira atıldığını öne sürmüştü.
Gelişmelerin ardından Ateizm Derneği, Türkiye’de yaşayan tüm non-teist grupların hukuksal ve sosyal haklarını toplum önünde korumayı amaç edinmiş bir dernek olduklarını vurgulayarak konu hakkında görüşlerini açıkladı.

Diyanet İşleri Başkanı’nın toplumsal ayrımcılığa körükleyen ifadeler kullandığını vurgulayan derneğin açıklamasında, dünyada seküler bir yaşam tarzının tercih edilir hale geldiği belirtilerek şu ifadelere yer verildi;
"Sadece ülkemizde değil, tüm dünyada deizm ve diğer non-teist düşünce şekilleri giderek popüler hale geliyor ve din, toplumsal yaşamdan giderek uzaklaşıyor; toplumlar, seküler bir yaşam düzenini tercih ediyor. Bu gelişmelerin ve seküler yaşam tarzının giderek artmasının pek çok lokal nedeni olsa da dünyadaki iletişimin giderek kolay, ucuz ve ulaşılabilir olması, insanların bilgi erişiminin çok daha az “maliyetli” hale gelmesi, günümüz toplumsal sorunlarına çözüm üretmeyen, var olan problemleri de kangren haline getiren dinlerin sorgulanması, insanların doğal olarak sekülarizmde ve en nihayetinde non-teizm düşünceleri altında toplanmasını sağlıyor. Tüm dünyada giderek dinlerden kopuş yaşanmaktayken, ülkemizin bu durumdan izole olması tabii ki beklenemez! Yıllardır yapılan pek çok araştırma da gösteriyor ki ülkemizdeki non-teist birey sayısı gün geçtikçe katlanarak artıyor.
NAFİLE BİR ÇABA
Ülke yönetimindeki zihniyetin çeşitli cemaatlerin, “yurt” adı altında faaliyet gösteren dini yapıların palazlanmasına sessiz kalması ve hatta teşvik etmesi, insanları manipüle etme amaçlı her türlü provakatif imkan ve aracın kullanıma sunulması, kullanılması da yukarıda açıkladığımız nedenlerden ötürü, kendi bakış açıları ve topluma dayatmak istedikleri hayat tarzı düşünüldüğünde gayet anlaşılabilir fakat nafile bir çaba olduğu açıktır! Eğitim sistemine getirdikleri her düzenleme ile bilimsel ve pozitivist eğitimin önünü tıkamakta, kendi dini düşünce ve hayat tarzını empoze etmek için adeta empoze makinelerine dönüşen imam hatipleri toplumsal gereksinimlerin kat be kat üstünde yaygınlaştırmaları zaten yıllardır süregelen bir vakadır. Ve fakat son günlerde tekrar alevlenen konu da göstermektedir ki akan suyun önüne ne kadar aşılmaz setler de kursanız, su akacağı yönü dünyanın her coğrafyasında buluyor. Kendini mütedeyyin olarak tanımlayan çevre içerisinden yıllardır duyduğumuz fakat son aylarda daha da gür çıkan “deizme kayış” söylemleri, anlaşılıyor ki ülke yönetimindekileri fazlasıyla endişelendiriyor.
BAYAĞI, HAKARETAMİZ VE AYRIŞTIRICI SÖYLEM
Milli Eğitim Bakanı’nın, yediği çocukça bir azardan sonra, kendi öğretmenlerinin yaptığı çalışmayı bir anda “bilimsel gerçeklere uymuyor” şeklindeki ifadelerle halı altına süpürmeye çalışması trajikomik ve bir o kadar da utanç vericidir. Kendisinin, raporu çürütmek için ürettiği “Bu ülkenin gençliğinin kodlarında DNA’sında genlerinde vatan sevgisi yerel ve milli değerler vardır. Hayatı pahasına da bu değerleri savunacağını 15 Temmuz’da göstermiştir” söylemi de oldukça bayağı, hakaretamiz ve ayrıştırıcı bir söylemdir!
Son olarak dün Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, TRT Haber’de yayınlanan bir programda, konuyla ilgili olarak “Bizim milletimizin hiçbir ferdi, böyle sapık, batıl bir anlayışa asla prim vermez. Milletimize, gençlerimize kimse iftira atmasın!” diyerek aleni bir şekilde deistleri aşağılamakta ve sanki deistliği -ve dolayısıyla non-teistliği- çok kötü bir şeymiş gibi lanse etmiştir.
NEFRET DOLU AÇIKLAMALAR KABUL EDİLEMEZ
Tüm vatandaşların vergileriyle belli bir dinin, hatta belli bir mezhebin temsilciliğini yapan kurumun başındaki kişi olarak, yine tüm vatandaşların vergileri ile var olan devlet televizyonunda yaptığı nefret dolu bu açıklamalar hiçbir şekilde kabul edilemez! Türkiye Cumhuriyeti, anayasanın ikinci maddesinde de açıkça yazıldığı üzere laik bir ülkedir. Yine anayasanın ve tabi olduğumuz İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ilgili maddelerinde açıkça yazdığı şekliyle, herkes düşünce, vicdan, din özgürlüğüne ve aynı zamanda din veya inanç değiştirme özgürlüğüne sahiptir.
CUMHURİYET SAVCILARINA SESLENİYORUZ
Toplum nezdinde zaten her türlü şekilde dışlanan non-teistlerin, devleti yönetenler tarafından yukarıdaki örneklerde (ve daha önce yaşanmış bir çok başka olayda) olduğu gibi aşağılanması, toplumdan dışlanmaya çalışılması, hedef gösterilmesi hatta ve hatta teröristlerle bir tutulması hiçbir şekilde kabul edilmez! Vatandaşlarını dini ve felsefi görüşleri nedeniyle hakarete varan boyutlardaki beyanatlarla dışlamaya, hor görmeye ve yok etmeye çalışan bu anlayışı Ateizm Derneği olarak esefle kınıyoruz! Cumhuriyet savcılarına sesleniyoruz! Özgür düşünce mensuplarını dizginlemek amacıyla kullanmaktan hiç çekinmediğiniz TCK/216* kılıcını çekmeniz için daha uygun bir suç olabilir mi?!
* TCK/216: Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama:
(1) Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(2) Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılayan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(3) Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması halinde, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır."
Ateizm Derneği Yönetimi"

"Ateizm Derneği’nden Diyanet’e tepki :Nefret dolu bu açıklamaları kabul edilemez!" haberi, 13 Nisan 2018 tarihinde yazılmıştır. 13 Nisan 2018 tarihinde de güncellenmiştir. Gündem kategorisi altında bulunan Ateizm Derneği’nden Diyanet’e tepki :Nefret dolu bu açıklamaları kabul edilemez! haberi 2018 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Ateizm Derneği’nden Diyanet’e tepki :Nefret dolu bu açıklamaları kabul edilemez! 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Gündem konusunda 19 Haziran 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Hubbard Editör

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 18:31 Dervişoğlu Akşener'i ziyaret etti: "Dünümüz de bizim, yarınlarımız da…"
 2. 18:31 İmamoğlu duyurusunu yaptı: Tam 1 milyon aileye kurban bağışı ulaştırılacak!
 3. 18:30 Bayram sonrası Meclis gündeminde: Ev kadınları aylık ne kadar prim ödeyerek emekli olabilecek?
 4. 18:21 Emekli maaşlarının Temmuz ayına yaklaşırken hesaplamaları yeniden yapıldı
 5. 18:16 Gazze'deki insani kriz sürüyor: 40'tan fazla çocuk açlıktan hayatını kaybetti!
 6. 17:05 Justin Timberlake serbest bırakılmış oldu
 7. 17:02 İspanya Kralı tahta çıkışının 10. yılını değerlendirdi
 8. 14:37 AKP'li Güler: "Sokak hayvanlarına yönelik yasada ötenazi olmak zorunda"
 9. 13:07 Bankalar bayram sonrası ne zaman açılıyor? Bankalar yarın çalışacak mı?
 10. 12:54 Büyük şirketlere ilave vergi uygulanacak
 11. 12:51 Yatırımcılar şaşıracak: Altında dalgalanma sürüyor! 19 Haziran altın fiyatları
 12. 12:06 Akaryakıta dev zammın tarih belli oldu! Tatilciler depoyu doldurun!
 13. 12:06 O dünya devi beklenmedik şekilde iflas etti! Sırada kimler var?
 14. 12:01 Her tahmini tutan o ünlü bankadan yazın sonuna dolar tahmini geldi
 15. 11:48 Bayram sonrası 50 bin emeklinin maaşı kesilecek, geçmişte ödenen maaşlar faiziyle iade edilecek
 16. 11:35 2014'ten beri bulunamayan Malezya uçağının bir izine rastlandı!
 17. 11:35 Biden, 500 bin göçmene eşleri aracılığıyla vatandaşlık hakkı verecek planı açıkladı
 18. 11:00 Emre Kınay yapımcılara ateş püskürdü: ''Satın alınmış takipçili oyuncular''
 19. 10:44 Rahmi Turan: Vatandaş bu iktidarın değişmesini istiyor ama Özgür Özel’in anlamadığı görülüyor
 20. 10:37 Dişlerinizi fırçalarken yapılan bu hata, dişlerinizin beyazlığını kaybetmesine neden olur
Gündem Haberleri