Atilla Yeşilada: Daha fazla turist gelecek daha az döviz getirecekler

Ekonomist Atilla Yeşilada, bugünkü YouTube programında bu açıklamaya ve ülkenin ekonomik durumunda yaşanan çalkantıya değindi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin kardeşinin, Merkez Bankasının faiz kararından önce yaptığı açıklama tartışılmaya devam ediyor. Seydullah Nebati, faiz kararından önce, "Yarınki Merkez Bankası toplantısının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Merkez Bankası'nın bence pas geçmesi lazım. Ama kanaatimce bir puan falan gibi bir indirim yapacaktır" ifadelerini kullanmıştı.

"Mizahla izah edilecek tarafı kalmadı"

Ekonomist Atilla Yeşilada, 16 Aralık'ta çekilen ve bugün yayımlanan YouTube programında bu açıklamaya ve ülkenin ekonomik durumunda yaşanan çalkantıya değindi. Ekonomist Yeşilada, "Ülkede komedyenler bir şey yapmıyor bu aralar ben de hükûmet kanadının açıklamalarını dinliyorum. Bunun artık mizahla izah edilecek bir tarafı kalmadı. Milyonlarca insan acı çekiyor" ifadelerini kullandı.

"Zenginlere göre bir sistem mi kuruyorlar?"

Seydullah Nebati’nin "Kurdaki dolar artışından dolayı varlık artışına sebebiyet verdiği insanlar oldu. Dolar yükselince zenginleşme oldu" minvalindeki açıklamasını da değerlendiren Yeşilada şu ifadeleri kullandı:

Madem ki bu insanlar ekonomi diplomalı görüyorlar kendilerini, ben söylediklerinin anlamsızlığını anlatacağım. Beyefendinin bahsettiği servet etkisidir. İnsanlar, kendilerini daha zengin algıladıkları ve gelirleri değişmedikleri zaman gelirlerinden daha fazlasını harcarlar. Bu etki 0,1 civarındadır. Ebedi gelirinizin 1000 dolar arttığını düşünürseniz, 10 dolar artar.

 

Türkiye’de bazıları döviz alacaklı, bazıları döviz sahibi, bazılarının döviz borcu var. Ama net yatırım oranına baksın sayın bakanımız. 300 milyar dolardan fazla içerideyiz. Türkiye toplu olarak içeride! Ayrıca evet bazı varlıklı insanlar kazanıyor. Ben kazanıyorum Allah’a şükür çünkü benim bütçemde gıdanın payı %5. Peki ama sayın bakan ne demek istiyor? Biz zenginlere göre bir sistem kuruyoruz da fakirler ne olursa olsun onlar zaten sayılmıyor anlamına mı geliyor?

 

Bakın bir aptalca söz daha; TL düştü, daha çok turist gelecek. Yanlış! Daha fazla turist gelecek daha az döviz getirecekler. Turist başına kazanç yıllardır 700 dolar bu sene 600 dolara inecek çünkü 700 dolara beni bile satın alırsın artık yani. Bu insanlar ekonomiden hakikaten anlamıyorlar.

PROGRAMIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN 

Etiketler :