'Atina'da caminin olması sinagog ve kilisenin olması kadar doğaldır'

'Atina'da caminin olması sinagog ve kilisenin olması kadar doğaldır'

Yunanistan'ın başkenti Atina'da temaslarda bulunan AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik basın toplantısı düzenledi. Çelik açıklamalarında, Yunanistan'da çift dilli okul ve Türk isimlerine saygı gösterilmesi gerektiğini...

Yunanistan'ın başkenti Atina'da temaslarda bulunan AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik basın toplantısı düzenledi. Çelik açıklamalarında, Yunanistan'da çift dilli okul ve Türk isimlerine saygı gösterilmesi gerektiğini de söyledi. 

Bakan Çelik, Atina'da cami yapılması konusuna değinerek "Bir AB başkentinde kilise, sinagog gibi cami olması da doğaldır. Atina da bir cami yapılıyor ancak dün ırkçı kesimler caminin yaptığı alanı işgal ettiler. Cami ırkçıların istismarına terk edilmemelidir. Atina'da cami açılması Yunan kimliğini tehdit eden bir şey değildir" dedi.

Çelik sığınmacılar konusunda ise Türkiye ve Yunanistan'ı yükü çektiğini, AB'nin ise rehavet içinde olduğunu belirterek, "Türkiye bu süreci alnının akıyla yürütüyor. Küresel vicdan sınıfta kalmıştır" şeklinde konuştu. 

YENİ RUH

Kıbrıs'ta devam eden müzakerelere de değinen AB Bakanı Ömer Çelik, "Yeni bir ruh yakalanmış görünüyor, teşvik ediyoruz" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika